جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

راهنمای خرید جرثقیل سقفی کارگاهی + قیمت 1403

جرثقیل سقفی کارگاهی همان طور که از نام آن پیداست برای کار در کارگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در کارگاه های مختلف وزن بارها و برخی از کالاها ممکن است به چندین تن برسد. درنتیجه حمل و نقل این بارها تنها با ماشین آلات و تجهیزات مخصوص ممکن می‌شود. در بسیاری از کارگاه‌ها به دلیل کمبود جا نمی‌توانند از ماشین‌هایی مانند لیفتراک و یا انواع دیگر جرثقیل بهره ببرند. بنابراین کارآمدترین جرثقیل برای حمل بارهای سنگین در کارگاه‌ها و صنایع کوچک، جرثقیل سقفی کارگاهی است. مجموعه قلی‌زاده در زمینه واردات انواع جرثقیل‌های سقفی اروپایی مانند دماگ (Demag) اشتایل (Stahl) و آبوس (Abus) آلمانی و بلغاری برای کارگاه فعالیت دارد. می‌توانید انواع جرثقیل را از این مجموعه خریداری نمایید. در ادامه به معرفی جرثقیل سقفی کارگاهی، کاربردها و انواع آن می‌پردازیم.

جرثقیل کارگاهی چیست؟

معرفی جرثقیل سقفی کارگاهی

جرثقیل سقفی کارگاهی، جرثقیلی است که برای جابجایی و حمل بار در امتداد سقف نصب می‌شود. این جرثقیل قادر است بارهای سنگین چند تنی را در سه بعد طول، عرض و ارتفاع جابجا نماید. جرثقیل سقفی قادر است بیشتر فضای کارگاهی را پوشش دهد. به همین جهت در همه نقاط کارگاه می‌توان به خوبی از آن استفاده کرد. این جرثقیل در ارتفاع بالا و نزدیک سقف نصب شده و فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند. به همین دلیل برای کارگاه‌هایی که دارای محدودیت در فضا هستند، بهترین انتخاب است.

جرثقیل سقفی کارگاهی دارای دو ریل طولی و یک الی دو پل است که دو سر پل‌ها به ریل متصل می‌شوند. موتورگیربکس‌های حرکت طولی روی ریل‌ها وظیفه‌ی حرکت طولی جرثقیل را به عهده دارند. در واقع پل‌ها در امتداد ریل حرکت می‌کنند. در حالت دوپل (جفت پل) روی ریل‌های پل، یک کالسکه وجود دارد که بالابر و سایر اجزای جرثقیل بر روی آن سوار هستند. این کالسکه امکان حرکت عرضی در امتداد پل را برای بالابر فراهم می‌کند. تیرهای طولی روی کنسول‌هایی متصل به سازه ساختمان یا سازه‌ی ساخته شده به این منظور قرار می‌گیرند و از آن به عنوان تکیه گاه استفاده می کند.

جرثقیل سقفی کارگاهی برای چه کاری استفاده می‌شود؟

جرثقیل سقفی کارگاهی در انواع متنوعی از کارگاه‌ها و صنایع کاربردهای خاص خودش را دارد. مثلا در کارگاه‌های چوب بری، کارگاه تولیدی، فلزکاری و تراشکاری، سنگ‌بری و … می‌توان از این جرثقیل‌ها بهره برد. بیشترین کاربرد جرثقیل سقفی در قسمت خطوط مونتاژ کارگاهی است. مثلا برای مونتاژ کردن قطعات و تجهیزات مختلف، از جرثقیل سقفی استفاده می کنند. زیرا بسیاری از این قطعات وزن بسیار سنگینی دارند. در نتیجه نمی‌توان این قطعات را با استفاده از نیروی انسانی مونتاژ کرد. در بسیاری از کارگاه‌ها برای بارگیری و تخلیه بار از جرثقیل های سقفی استفاده می‌کنند. زیرا جرثقیل‌ها با سرعت بیشتری می‌توانند این کار را انجام دهند.

خرید جرثقیل سقفی کارگاهی چه مزیت هایی دارد؟

ممکن است فکر کنید که خرید جرثقیل سقفی کارگاهی چه مزایایی دارد. یکی از بزرگ‌ترین مزایای این جرثقیل‌ها، سرعت و دقت در عمل است. نیروی انسانی نمی‌توانند به اندازه جرثقیل‌های پیشرفته کار را با سرعت و دقت بالایی انجام دهند. در واقع می‌توان گفت جرثقیل سقفی راندمان کار کارگاه را به شدت بالا می‌برد. از مزایای دیگر جرثقیل سقفی می‌توان به کاهش هزینه‌ها اشاره کرد. جرثقیل سقفی می‌تواند کار چندین نیروی انسانی را انجام دهد. بنابراین نیازی به استخدام نیروی انسانی بیشتر و استفاده از ماشین آلات دست و پا گیر نخواهید داشت.

خرید جرثقیل کارگاهی و سوله

از مزایای جرثقیل سقفی کارگاهی می‌توان به جاگیر نبودن آن و ایمنی بالای آن اشاره کرد. این جرثقیل‌ها اگر به صورت اصولی ساخته شده و نصب شده باشند بدون هیچ خطری می‌توانند به کارکرد خود ادامه دهند. از میان جرثقیل‌های مختلف، جرثقیل‌های سقفی دارای هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین‌تری هستند. همچنین مصرف انرژی آن‌ها بسیار کم است. درنتیجه می‌توان این جرثقیل‌ها را مقرون به صرفه دانست.

انواع جرثقیل سقفی برای کارگاه کدامند؟

جرثقیل سقفی کارگاهی در انواع یک پل و دو پل طراحی و ساخته می‌شوند. البته در بیشتر کارگاه‌ها از جرثقیل های یک پل بهره می‌برند. زیرا جرثقیل‌های یک پل برای این کارگاه‌ها کاملا جوابگو هستند. اما در برخی دیگر از کارگاه‌های بزرگ به دلیل تناژ بالای بارها، از جرثقیل‌های دو پل که قدرت بیشتری دارند، استفاده می‌کنند. جرثقیل‌ها (وینچ بالابر) همچنین در دو نوع سیم‌بکسلی و زنجیری تولید و عرضه می‌شوند. جرثقیل‌هایی که با سیم بکسل اجسام را بلند و جابه‌جا می‌کنند از توان بیشتری نسبت به زنجیری‌ها برخوردار اند و می‌توانند وزن‌های بیشتری را در ارتفاع حرکت دهند. در ادامه می‌خواهیم به معرفی انواع جرثقیل های یک پل و دو پل سقفی بپردازیم.

جرثقیل کارگاهی تک پل

همان طور که در بخش قبل اشاره کردیم جرثقیل سقفی کارگاهی یک پل بیشترین کاربرد را در کارگاه‌ها دارند. در این جرثقیل‌ها، به بدنه‌ی پل، آویز می‌شود و با چرخ‌های خود روی آن در محور عرضی حرکت می‌کند. بالابر مستقیما بر روی پل قرار می‌گیرد. جرثقیل یک پل دارای ابعاد بسیار کوچک‌تر و وزن کمتری نسبت به جرثقیل سقفی دو پل است. همچنین این جرثقیل برای سالن‌هایی با عرض دهانه کمتر از 15 متر و وزن کمتر از 5 تن مناسب می‌باشد. این جرثقیل گاهی اوقات قادر به حمل و جابه جایی بار تا 20 تن نیز است. توانایی حمل بار در این جرثقیل ها بستگی به قدرت موتور گیربکس جرثقیل دارد.

قیمت جرثقیل سقفی کارگاهی

جرثقیل کارگاهی جفت پل

جرثقیل سقفی کارگاهی دو پل یکی از قدرتمندترین انواع جرثقیل سقفی می‌باشد. در این جرثقیل، دو پل به فاصله مشخص از هم روی ریل‌ها قرار می‌گیرند. بالابر در فاصله میان این دو پل نصب می‌شود. جرثقیل سقفی دو پل قادر است. بارهایی بسیار سنگین با تناژ 320 متر جابه جا نماید. همچنین این جرثقیل قادر است بارها را تا ارتفاع بیشتری بالا ببرد. زیرا بالابر آن در فاصله بین دو پل قرار می گیرد. این جرثقیل برای سالن‌هایی که عرض دهانه آن ها بیشتر از 15 متر است، مناسب می‌باشد. هزینه نگهداری، تعمیر و مصرف انرژی این جرثقیل‌ها بیشتر از جرثقیل‌های یک پل است.

نکات مهم در انتخاب و خرید جرثقیل سقفی کارگاهی

در انتخاب و خرید جرثقیل سقفی کارگاهی باید به نکات بسیار مهمی توجه کنید. اولین نکته مهم، نیاز کارگاه شما می باشد. در برخی از کارگاه‌ها بارها نهایتا تا 10 تن وزن دارند. بنابراین جرثقیل یک پل می‌تواند برای آن کار راه انداز باشد. اما در کارگاه‌هایی با بار تناژ بالا، باید جرثقیل‌های دو پل خریداری شوند. نکته مهم دیگر، عرض دهانه‌ی سالن است. جرثقیل‌های دو پل در سالن‌هایی که دارای دهانه عرض کم هستند قابل نصب نمی‌باشند. نکته مهم دیگر گارانتی و خدمات پس از فروش جرثقیل است که باید توسط شرکت سازنده به مشتری ارائه شود.

قیمت جرثقیل سقفی برای کارگاه 1403

قیمت جرثقیل سقفی سوله بستگی به عواملی همچون نوع جرثقیل، تناژ آن، مارک بالابر جرثقیل، ابعاد و … دارد. بسیاری از قطعات و اجزای این جرثقیل ها در خارج از کشور وارد می شوند. بنابراین نمی توان قیمت یکسانی برای آن ها در نظر گرفت. برای اطلاع از قیمت دقیق انواع جرثقیل سقفی کارگاهی، با کارشناسان مجموعه جرثقیل قلی‌زاده تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات