جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی – ویل بلاک

در این محتوا شما را با انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی آشنا خواهیم کرد. حمل و جابجایی وسیله‌های سنگین و بزرگ به کمک نیروی انسان امکان‌پذیر نیست. بنابراین لازم است از ماشین آلات خاصی برای این منظور استفاده کرد. از جمله دستگاه‌هایی که برای حمل و نقل وسیله‌های بزرگ و سنگین در فضاهای بسته و باز استفاده می‌کنند می‌توان به انواع جرثقیل اشاره کرد. جرثقیل‌ها انواع مختلفی دارند که از آن جمله می‌توان به جرثقیل‌های سقفی و جرثقیل‌های متحرک اشاره نمود. جرثقیل‌های سقفی همانطور که از نام آنها پیدا است برای استفاده در مکان‌های مسقف و بسته کارایی دارند. در حالی که نوع دیگر جرثقیل‌ها (مانند جرثقیل‌های ماشینی) در مکان‌های باز و گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرخ و شفت جرثقیل سقفی دماگ

اجزا و انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی

همانطور که ذکر کردیم ما می‌خواهیم در مورد انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی مطالبی ارائه دهیم. پیش از معرفی و توضیح در مورد انواع چرخ‌ها و شفت به کار رفته در جرثقیل‌های سقفی لازم است به صورت مختصر جرثقیل سقفی و برخی کارایی‌های آن را توضیح دهیم. جرثقیل سقفی یا بالابر سقفی در سالن‌های بزرگ، سیلوها و انبارهای نگهداری تجهیزات صنعتی و سنگین کارایی و استفاده فراوان دارد. جرثقیل‌های سقفی دارای دو ریل هستند که درست به موازات یکدیگر نصب می‌شوند. جهت حرکت جرثقیل سقفی در راستای ریل‌ها است.

البته قابل ذکر است که جرثقیل‌های سقفی می‌توانند در شش جهت بر روی ریل‌های موازی مذکور حرکت کنند. جرثقیل‌های سقفی خود، انواع متعددی دارند. با توجه به نیاز کاربر و کارایی خواسته شده می‌بایست از مناسبترین نوع این جرثقیل‌ها در سالن‌ها و انبارها بهره‌مند شد. با این وجود انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی را می‌توان با توجه به شکل و ظاهر و نیز کارایی آن تهیه نمود و سپس مورد استفاده قرار داد.

انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی

 

چرا باید از جرثقیل سقفی استفاده کرد؟

استفاده از جرثقیل‌های سقفی در مکان‌های بسته و مسقف متداول و معمول است. از جمله مهمترین دلایل استفاده از جرثقیل‌های سقفی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حمل و نقل آسان و ساده
 • جابجایی بار در مجاورت محل تخلیه
 • جابجایی و حمل قطعات تولید شده در خط تولید
 • حمل قطعه‌های خطرناک بدون بروز آسیب‌های جسمی برای کارگران
 • کاهش چشمگیر تصادفات و آسیب‌های جسمی و فیزیکی در محیط کار
 • کاهش چشمگیر تخریب‌های فیزیکی در وسایل کار

انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی را بشناسیم

همانطور که ذکر کردیم انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی با توجه به شکل و ظاهر این ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند. چرخ جرثقیل در بهبود عملکرد و کیفیت کارایی جرثقیل سقفی نقش بسزایی دارد. چرخ جرثقیل را با نام ویل بلاک نیز می‌شناسند. چرخ‌های جرثقیل امکان حرکت این ماشین در جهت‌های مختلف را فراهم می‌کنند. در واقع باید بگوییم امکان حرکت و جابجایی وسیله‌ها بدون ویل بلاک جرثقیل، هرگز میسر نخواهد شد. انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی را می‌توان در اندازه‌های مختلف در بازار تهیه کرد. بنابراین با توجه به اندازه جرثقیل مورد نظر شما می‌توانید از انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی مناسب آن استفاده کنید.

 

انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی را به کمک دو ماده فولاد و کربن تهیه می‌کنند. فولاد و کربن دو ماده مقاوم و مستحکم هستند. بر همین اساس هم، برای تولید چرخ‌های جرثقیل که می‌بایست به طور مداوم فعالیت داشته باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند. افزایش درصد کربن به کار رفته در چرخ‌های جرثقیل موجب سخت‌تر شدن آنها خواهد شد. چرخ‌های به کار رفته در جرثقیل‌های سقفی را به دو شکل چرخ‌های محرک و چرخ‌های ضایعاتی تهیه می‌کنند. در حالی که انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی نیازمند حد مشخصی از انعطاف هستند. انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی قاعدتا از دو فولاد زیر ساخته می‌شوند.

 • M040، CK45
 • GGG60-70

همچنین ذکر این نکته الزامی است که با توجه به شکل جرثقیل‌های به کار رفته در سالن‌ها و انبارها می‌توان از انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی با قطر‌هایی در بازه‌های 120 تا 500 میلیمتر استفاده کرد. قطر انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی به موارد زیر بستگی دارد.

 • ظرفیت جرثقیل سقفی
 • میزان فشار وارد شده به جرثقیل سقفی
 • تعداد چرخ‌های جرثقیل سقفی

انتخاب انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی

چرخ‌های حرکت طولی جرثقیل دماگ

یکی از نکات مهم حین انتخاب و خرید انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی، ریل‌های این وسیله است. ضخامت ریل‌ها تعیین می‌کند که شما از چه چرخ‌هایی و با چه قطری می‌توانید برای این ماشین استفاده کنید. انتخاب انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی نامناسب و بی‌کیفیت به مرور زمان موجب خوردگی ریل جرثقیل سقفی خواهد شد. انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی را می‌توان در دسته‌های مختلف از جمله چرخ‌های ساده، چرخ‌های دندانه‌دار و غیره جای داد. امروزه استفاده از انواع چرخ و شفت جرثقیل سقفی دندانه‌دار رواج بیشتری میان صنعتگران این حوزه دارد. در حال حاضر استفاده از انواع چرخ هالو شفت به دلیل اصطکاک کمتر و تعویض و تعمیر آسوده‌تر رونق بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات