جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

خرید کابل جرثقیل (کابل برق‌رسان جرثقیل)

کابل برق جرثقیل، اصلی‌ترین و مهم‌ترین جزء خطوط برق‌رسانی در انواع جرثقیل‌های سقفی است. کابل‌های برق‌رسان در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند که دارای ویژگی‌ها و مشخصات منحصر بفردی هستند. بنابراین هر یک از این کابل‌ها در سیستم برق‌رسانی خاصی کاربرد دارند.

کابل‌های برق‌رسان می‌توانند نیروی الکتریکی مورد نیاز برای کارکرد انواع جرثقیل سقفی را فراهم کنند. اما این کابل‌ها چند نوع هستند؟ مزایا و معایب هر کدام از این کابل‌ها چیست؟ در این مطلب از سایت جرثقیل سقفی قلی‌زاده می‌خواهیم به معرفی انواع کابل جرثقیل کارگاهی پرداخته و ویژگی‌های آنان را بررسی کنیم.

کابل برق‌رسان جرثقیل چیست؟

کابل برق رسان جرثقیل به روی شین برق

کابل برق رسان جرثقیل، کابل‌ها و سیم‌هایی هستند که در خطوط برق‌رسانی انواع جرثقیل‌ها از آنان استفاده می‌شود. وظیفه اصلی این کابل‌ها، انتقال نیروی الکتریکی مورد نیاز جرثقیل سقفی جهت کارکرد آن است. در واقع در سیستم‌های برق‌رسانی از این کابل‌ها برای انتقال نیرو به موتور گیربکس جرثقیل بهره می‌برند. کابل برق‌رسان جرثقیل از بهترین و باکیفیت‌ترین متریال‌ها ساخته می‌شود تا بتواند مقاومت و استحکام خوبی از خود نشان دهد. کابل جرثقیل در خطوط برق‌رسانی انواع جرثقیل سقفی، جرثقیل کارگاهی، جرثقیل بازویی، جرثقیل دروازه‌ای و … به کار می‌رود.

انواع کابل جرثقیل مورد استفاده در خطوط برق‌رسانی

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، کابل جرثقیل در انواع مختلفی طراحی و تولید شده است. هر کدام از انواع این کابل‌ها دارای ویژگی‌ها، مشخصات و کاربرد‌های مخصوص به خود هستند. بنابراین نمی‌توان از یک نوع کابل برق‌رسان در خطوط برق‌رسانی تمام جرثقیل‌ها استفاده کرد.

به همین دلیل است که هنگام خرید کابل برق‌رسان جرثقیل، باید نوع جرثقیل و نیاز آن را در نظر بگیرید. در غیر این صورت کابل برق‌رسان نمی‌تواند کارکرد خوبی از خود نشان دهد. انواع کابل جرثقیل سقفی شامل کابل‌های تخت یا سی ریل، کابل Busbar یا شین برق‌رسان می‌شوند. در ادامه به معرفی و بررسی هر کدام از این کابل‌ها خواهیم پرداخت.

کابل تخت جرثقیل و C-Rail (سی ریل)

نحه قرار گیری کابل تخت C-rail

 

از کابل جرثقیل تخت و سی ریل در خطوط برق‌رسانی عرضی در جرثقیل‌های سقفی استفاده می‌شود. این کابل‌ها وظیفه دارند که نیروی الکتریکی را از تابلو برق به بالابر جرثقیل برسانند. سیستم‌های کابل تخت و سی ریل همانند شینه‌های برق‌رسان در موازات تیر حمال جرثقیل نصب می‌شوند.

قرقره‌ها در مسیر ریل که مقطعی شبیه به حرف C انگلیسی است حرکت کرده و کابل را جابه جا می‌کنند. کابل جرثقیل تخت و سی ریل در مسیر‌های کوتاه حدود ۴۰ متر به کار ‌می‌روند. در کارگاه‌هایی که دو یا چند جرثقیل به صورت همزمان در حال کار هستند، این نوع کابل کارایی ندارد.  این کابل در مدل های 12 به 4 و 6 به 4 ، 12 به و 4 به 4 و انواع دیگری موجود می‌باشد.

مزایا و معایب استفاده از کابل تخت و سی ریل

اگر قصد خرید کابل جرثقیل از نوع تخت و سی ریل را دارید، ابتدا باید با مزایا و معایب آن آشنا باشید. مزایا و معایب این نوع سیم‌ها به صورت زیر هستند:

مزایا

• این سیم‌ها دارای انعطاف‌پذیری بالایی هستند.

• در محیط‌هایی که خطر خورندگی و انفجار وجود دارد، انتخاب خوبی هستند. زیرا ایمنی بالایی دارند و به راحتی موجب ایجاد انفجار و آتش سوزی نخواهند شد.

• در محیط‌های کاری داخلی و خارجی در مسیر‌های محدود قابل استفاده هستند.

معایب

• کابل تخت و سی ریل دارای محدودیت استفاده در مسیر‌های طولانی می‌باشند. یعنی تنها در مسیر‌های کوتاه می‌توان از آن‌ها بهره برد.

• نمی توان برای خطوط برق‌رسانی به چندین جرثقیل از آن استفاده کرد.

کابل باسبار (Busbar) یا شین برق‌رسان جرثقیل

یکی از پرکاربردترین انواع کابل جرثقیل جهت استفاده از خطوط برق‌رسانی، باسبار یا شینه برق‌رسان است. مکانیزم شینه برق‌رسان به این صورت است که بین جاروبک و شینه مسی یک نوع لغزش به وجود می‌آید.

کابل باسبار (Busbar) یا شین برق‌رسان جرثقیل

نیروی الکتریکی با استفاده از لغزش بین زغال جاروبک و شینه منتقل می‌شود. این شینه‌ها معمولاً در زیر تیر حمال جرثقیل یا داخل آن نصب می‌شوند.

مزایا و معایب استفاده از کابل جرثقیل باسبار (شینه برق‌رسان)

 

کابل جرثقیل باسبار یا شین برق‌رسان دارای مزایا و معایب مختص به خودش است. این مزایا و معایب عبارتند از:

مزایا

• هیچ گونه محدودیتی در مسیر‌های خطوط برق‌رسانی ندارد. بنابراین برای مسیر‌های طولانی بهترین انتخاب می‌باشد.

• هزینه نگهداری و تعمیر آن بسیار پایین بوده و دارای صرفه اقتصادی بالایی است.

• امکان برق‌رسانی همزمان به چندین جرثقیل را دارد.

• مقاومت زیادی در برابر عوامل محیطی داشته و برای جریان‌های بالا مناسب است.

معایب

• ایمنی این نوع کابل جرثقیل پایین بوده و در محیط‌هایی که احتمال انفجار بالا است غیرقابل استفاده هستند.

• احتمال بروز اتصالات، جرقه و برق گرفتگی آن‌ها زیاد است.

قیمت کابل برق‌رسان جرثقیل چقدر است؟

قیمت کابل جرثقیل کارگاهی به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین نمی‌توان قیمت ثابت و یکسانی را برای خرید آن ارائه کرد. نوع کابل، متریال مورد استفاده برای ساخت آن، برند شرکت سازنده، میزان مقاومت در برابر عوامل محیطی و… جزء این عوامل هستند.

به صورت کلی قیمت کابل باسبار و شین برق‌رسان از قیمت کابل‌های تخت و سی ریل بیشتر می‌باشد. بنابراین بهتر است بودجه بیشتری را به خرید این کابل‌ها اختصاص دهید. جهت استعلام قیمت جرثقیل سقفی و قیمت کابل برق‌رسان می‌توانید با کارشناسان فروش جرثقیل قلی‌زاده در ارتباط باشید.

خرید انواع کابل جرثقیل سقفی از بازرگانی قلی‌زاده

کابل تخت برق رسان در بازرگانی قلی زاده

بازرگانی جرثقیل قلی‌زاده سال هاست که در زمینه واردات و فروش انواع کابل جرثقیل سقفی و کارگاهی فعالیت دارد. این شرکت باکیفیت‌ترین و کارآمدترین انواع کابل‌های خطوط برق‌رسانی جرثقیل را به متقاضیان ارائه می‌دهد. می‌توانید انواع کابل برق‌رسان جرثقیل را با قیمت مناسب همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش از بازرگانی قلی‌زاده خریداری نمایید. جهت دریافت مشاوره جهت خرید انواع کابل برق‌رسان تنها کافیست با کارشناسان جرثقیل قلی‌زاده تماس بگیرید.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت جرثقیل قلی‌زاده به معرفی کامل کابل جرثقیل خطوط و کاربرد انواع آن در خطوط برق‌رسانی پرداختیم. شایان ذکر است که هر کدام از سیستم‌های برق‌رسانی دارای عملکرد مخصوص به خود هستند. بنابراین نمی‌توان از یک نوع کابل برای تمامی سیستم‌های برق‌رسانی استفاده کرد. کابل برق‌رسان جرثقیل باید از بهترین متریال‌ها تولید شده باشد تا بتواند کارکرد خوبی از خود نشان دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات