جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

کمربند درام جرثقیل سقفی

ما می‌خواهیم در این محتوا در خصوص کمربند درام جرثقیل سقفی صحبت کنیم. پیش از آن که در مورد کمربند درام جرثقیل سقفی صحبت کنیم لازم است به صورت مختصر به معرفی جرثقیل و کاربردهای آن بپردازیم. همچنین لازم است درام جرثقیل و کارکرد آن را توضیح داده، سپس در خصوص کمربند درام، توضیحاتی ارائه دهیم. بنابراین توصیه می‌کنیم تا پایان این محتوا ما را همراهی کنید تا شما را با انواع جرثقیل و کاربردهای آن و نیز کمربند درام جرثقیل سقفی بیش از پیش آشنا کنیم.

 

جرثقیل چیست، انواع آن کدامند؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم پیش از نوشتن در خصوص کمربند درام جرثقیل سقفی لازم است خود جرثقیل و انواع آن را به صورت مختصر معرفی کنیم. جرثقیل نوعی دکل، سازه یا ماشین، با ارتفاع زیاد است که برای پایین آوردن یا بالا بردن برخی اشیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی از این ماشین برای تخلیه اجسام سنگین یا بارگیری آنها استفاده می‌شود. جرثقیل‌ها را می‌توان به صورت موقت نصب کرد. همچنین می‌توان آنها را روی برخی ماشین‌های دیگر نیز نصب نمود. جرثقیل‌ها را می‌توان به دو صورت کنترل کرد. اول این که کاربر درون کابین مستقر خواهد شد و ماشین را کنترل می‌کند. در حالت دوم جرثقیل به کمک بیسیم کنترل و مدیریت می‌شود. به طور کلی انواع جرثقیل را می‌توان در دو دسته زیر جای داد.

  • جرثقیل‌های ثابت
  • جرثقیل‌های سقفی

کمربند درام جرثقیل سقفی

 

جرثقیل سقفی چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم انواع جرثقیل‌ها، ثابت و سقفی هستند. جرثقیل‌های ثابت از نظر فضای حرکت، محدود هستند. مثال این نمونه از جرثقیل‌ها، جرثقیل‌های برجی می‌باشد. در حالی که نوع دیگر جرثقیل‌ها، یعنی جرثقیل‌های سقفی برای استفاده در فضاهای مسقف مورد استفاده قرار می‌گیرند. جرثقیل سقفی خصوصیات متعدد دارد به طوری که آشنایی با خصوصیات جرثقیل سقفی خالی از لطف نیست. برخی از مهمترین خصوصیات و ویژگی‌های جرثقیل‌های سقفی را در زیر به اختصار بیان خواهیم کرد.

  • تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی کم هزینه است.
  • دسترسی به نقاط مختلف، بدون کمک ماشین آلات دیگر انجام می‌شود.
  • جرثقیل‌های سقفی در مصرف انرژی صرفه‌جویی به عمل می‌آورند.
  • برای جابجایی قطعه‌های سنگین جرثقیل‌های سقفی بهتر از جرثقیل‌های دیگر عمل می‌کنند.
  • استفاده و کار با جرثقیل‌های سقفی آسان‌تر از انواع دیگر جرثقیل است.
درام و کمربند جرثقیل دماگ DH2000
درام و کمربند جرثقیل دماگ DH2000

کمربند درام جرثقیل سقفی چه کارکردی دارد؟

همانطور که در ابتدای محتوا ذکر کردیم هدف از تحریر این متن، بیان مطالبی در مورد کمربند درام جرثقیل سقفی است. برای شناخت بهتر کمربند درام جرثقیل سقفی لازم است ابتدا درام جرثقیل را به خوبی شناخت. درام جرثقیل یکی از قسمت‌های اصلی بازوی بالا برنده جرثقیل است. درام از لوله‌هایی با ضخامت بالا تهیه می‌شود. انواع درام موجود برای استفاده در جرثقیل‌ها را می‌توان در دو دسته، درام‌های ساده و درام‌های شیاردار جای داد. درام‌های شیاردار دارای قوس و گام‌های معینی هستند. قوس موجود در شیارها درست به اندازه قطر سیم بکسل است. در حالی که اندازه گام‌ها اندکی بیشتر از قطر سیم بکسل طراحی می‌شود. درام‌های موجود در جرثقیل با توجه به شرکت سازنده ویژگی‌های فیزیکی متفاوتی خواهند داشت.

درام جرثقیل توسط موتور خودرو و گیربکس حرکت می‌کند. برای حرکت کردن درام لازم است، سیم بکسل روی درام قرار گرفته و تمام شیارهای آن را به طور کامل پر کند. قرار گرفتن دقیق سیم بکسل روی شیارهای درام به کمک کمربند درام جرثقیل سقفی انجام می‌گیرد. تنظیم سیم بکسل روی شیارها و باز و بسته شدن آن، به وسیله کمربند درام جرثقیل سقفی جابجایی اجسام را ممکن خواهد ساخت. جرثقیل‌های سقفی که دارای درام سیم بکسلی هستند در مقابل حرکت‌های بالا رونده آسیب‌پذیر می‌باشند. مستهلک شدن کمربند درام جرثقیل سقفی موجب تسریع در پارگی سیم بکسل خواهد شد. در صورت پاره شدن سیم بکسل نیز فعالیت جرثقیل به طور کلی با مشکل روبرو خواهد شد. بنابراین کمربند درام جرثقیل سقفی از اهمیت بالایی برخوردار است.

درام و کمربند جرثقیل اشتال 50 تن
درام و کمربند جرثقیل اشتال 50 تن

اهمیت کمربند درام جرثقیل سقفی

کمربند درام جرثقیل سقفی را با نام روپ گاید (Rope Guide) نیز می‌شناسند. استفاده از کمربند درام جرثقیل سقفی در حرکت‌های بالابر بسیار مورد استفاده است. کمربند درام جرثقیل وظیفه دارد؛ نشستن سیم بکسل روی شیارهای ایجاد شده روی درام را کنترل کند. تطبیق سیم بکسل با شیارهای روی درام، حرکت بالابر را کنترل و تسهیل خواهد کرد. کمربند درام جرثقیل سقفی توسط شرکت‌های متعدد طراحی و تولید می‌شود. این کمربندها عمدتا از جنس چدن یا سیلیکون ساخته می‌شوند. حرکت‌های رفت و برگشت کمربند درام جرثقیل سقفی را میکروسوئیچ کنترل و محدود خواهد کرد.

مشکلات ناشی از نبود کمربند درام جرثقیل سقفی

ما در بخش‌های فوق اهمیت و کارایی کمربند درام جرثقیل سقفی را به صورت کامل توضیح دادیم. در این بخش به برخی از مشکلاتی اشاره خواهیم کرد که در صورت عدم وجود کمربند درام در جرثقیل، بروز خواهند کرد. اولین و واضح‌ترین مشکل در صورت عدم وجود کمربند درام جرثقیل سقفی آسیب دیدگی سیم بکسل است. برخی مشکلات دیگر به شرح زیر خواهند بود.

کمربند جرثقیل سقفی

  • آسیب دیدن درام بالابر
  • قطع نشدن حد پایین و بالا
  • ضربات ناشی از عدم قطع حد پایین و بالا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات