جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

کلید فرمان جرثقیل

می‌خواهیم در این محتوا در مورد کلید فرمان جرثقیل سقفی مطالبی ذکر کنیم. جرثقیل وسیله ای است که در محیط‌های باز و بسته نظیر سوله و کارگاه برای جابجایی و تعمیر وسیله‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.  جرثقیل‌ها با توجه به نیاز کاربران، دارای کلید فرمان‌های تک دکمه‌ای یا چند دکمه‌ای می‌باشند. همچنین کلید فرمان جرثقیل می‌تواند دارای دو سرعت تند و سرعت کند باشد. ما در طول این محتوا شما را با کلیدهای فرمان جرثقیل و مزیت‌ها و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم کرد. توصیه می‌کنیم تا پایان محتوا ما را همراهی کنید.

 

کلید فرمان جرثقیل چیست و چه کاربردی دارد؟

کلید فرمان جرثقیل یکی از اجزا و لوازم جرثقیل سقفی است که یا پندانت به کاربران جرثقیل کمک می‌کند تا فرایند هدایت و کنترل این ماشین را راحت‌تر انجام دهند. کلید فرمان را با عنوان شستی جرثقیل نیز می‌شناسند. کلید فرمان جرثقیل به کمک یک کابل به دستگاه متصل خواهد شد. طول کابل استفاده شده برای اتصال شستی، باید با توجه به استانداردهای مورد نظر تعیین شود. در غیر این صورت طویل بودن کابل می‌تواند منجر به عدم ایمنی در منطقه مورد استفاده جرثقیل گردد. در بسیاری از صنایع به ویژه بخش برق صنعتی استفاده از شستی جرثقیل بسیار متداول است. یک کلید فرمان می‌بایست سرعت جرثقیل، جهت حرکت آن، مسافت طی شده توسط آن و زمان توقف جرثقیل را به خوبی و بدون آسیب رساندن به اپراتور و دستگاه کنترل نماید.

کلید فرمان جرثقیل

ویژگی‌های فنی کلید فرمان جرثقیل

همانطور که در بالا ذکر کردیم استفاده از کلید فرمان جرثقیل برای کنترل سرعت، جهت و توقف جرثقیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلید فرمان یا شستی جرثقیل به طور معمول حداقل دو دکمه و حداکثر تا دوازده دکمه دارد. این وسیله از مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی برخوردار است. مقاومت در برابر شرایط محیطی در ساخت این محصول به این دلیل اهمیت دارد که استفاده از کلید فرمان جرثقیل در محیط‌های آلوده به مواد صنعتی و شیمیایی رایج است. بر این اساس لازم است بدنه این محصول از مواد مقاوم با درجه حفاظت IP66 و IP65 تهیه شود. عمدتا کلیدهای فرمان جرثقیل از جنس پلی پروپیلن ساخته می‌شود. استفاده از پلی پروپیلن موجب سبک بودن این شستی خواهد شد. کنتاکت‌هایی که به شستی جرثقیل متصل است یا به شکل نرمالی اوپن هستند و یا این که به شکل نرمالی کلوز خواهند بود.

کلید فرمان جرثقیل دماگ

چگونگی نصب کلید فرمان جرثقیل

کلید فرمان جرثقیل را می‌توان به صورت آویزان یا به صورت متصل شده به صفحه اصلی مورد استفاده قرار داد. همچنین می‌توان شستی جرثقیل را به بدنه جرثقیل یا در مکانی که اپراتور حضور دارد نصب نمود. همانطور که ذکر کردیم کلید فرمان جرثقیل را می‌توان به کمک یک کابل به بدنه جرثقیل متصل نمود. برای مهار کردن کابل استفاده شده از سیم بکسل یا زنجیر بهره می‌برند. همچنین از لوله‌های فولادی برای ثبات کابل متصل به کلید فرمان جرثقیل استفاده می‌کنند. در صورتی که شستی جرثقیل از نوع آویزی باشد لازم است بدنه مقاوم و مستحکمی برای آن طراحی نمود. شستی‌های جرثقیل به این دلیل که به وسیله کابل به دستگاه متصل میشوند، محدودیت جابجا شدن خواهند داشت. به همین دلیل برای کنترل فرمان جرثقیل از راه دور نمی‌توان از این شستی استفاده کرد؛ بنابراین می‌بایست از شستی جرثقیل وایرلس بهره برد.

کاربردهای شستی جرثقیل

استفاده از کلید فرمان جرثقیل در موارد متعددی رایج است. به طور عمده استفاده از این کلیدها برای کنترل بهتر وینچ به اپراتور کمک خواهد کرد. از جمله مواردی که می‌توان از کلید فرمان جرثقیل استفاده نمود؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • حرکت طولی موتورهای راهبر
  • حرکت عرضی کالسکه وینچ
  • حرکت عمودی سیم یا زنجیر با سرعت معمولی
  • حرکت عمودی سیم یا زنجیر با سرعت کند

کلید فرمان‌های جرثقیل دماگ

مزیت‌های استفاده از کلید فرمان جرثقیل

استفاده از کلید فرمان جرثقیل به دلایلی که در ادامه محتوا ذکر خواهیم کرد در کارگاه‌های صنعتی و مکان‌های دیگر توصیه می‌شود. به طور مثال استفاده از شستی‌های جرثقیل امکان تعویض کنتاکت‌های کمکی را پس از تخریب و آسیب‌دیدگی فراهم خواهد آورد. می‌توان از واشرهای مختلف برای ممانعت از ورود انواع آلودگی به درون شستی‌ها بهره‌مند شد. همچنین در یک بازه دمایی گسترده می‌توان انتظار یک عملکرد استاندارد را داشته باشیم. کلیدهای فرمان جرثقیل برای استفاده در انواع مکان‌های باز و مسقف قابلیت استفاده خواهد داشت. علاوه بر این می‌توان رنج وسیعی از فرمان‌ها را به کمک این شستی‌ها روی جرثقیل اجرا نمود. مزیت دیگر استفاده از شستی‌های جرثقیل افزایش ایمنی در جابجایی تجهیزات در ارتفاع بالا است.

علاوه بر مزیت‌هایی که در بالا برای استفاده از کلید فرمان جرثقیل ذکر کردیم می‌توان مهمترین مزیت استفاده از این وسیله را در محافظت از اپراتور ماشین در مقابل آسیب‌ها و خطرات احتمالی دانست. دلیل این امر نیز دور بودن اپراتور از جرثقیل است. مزیت دیگر این وسیله این است که امکان کنترل دقیق بر روی فعالیت جرثقیل را در اختیار اپراتور قرار می‌دهد. بنابراین اپراتور حین کار با جرثقیل از تسلط کافی برای انجام بهتر کار برخوردار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات