جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

قیمت فروش انواع فن‌هوب جرثقیل سقفی

فن‌هوب جرثقیل سقفی یک وسیله مکانیکی است که برای حرکت دادن جرثقیل سقفی و بارهای سنگینی که آن را بالا می‌کشاند، به کار می‌رود. هوب جرثقیل سقفی شامل یک موتور الکتریکی، صفحه‌ دنده و یک درام برای جمع‌آوری و تخلیه سیم جرثقیل است. عملکرد فن‌هوب جرثقیل سقفی به این صورت است که موتور الکتریکی انرژی لازم برای حرکت دادن جرثقیل سقفی و بارهای سنگین را تأمین می‌کند. سیم جرثقیل به درام متصل است و با چرخش درام، سیم به صورت خودکار جمع‌آوری می‌شود. در نتیجه، بارهای سنگینی که باید به سمت بالا حرکت کنند، با کمک فن‌هوب جرثقیل سقفی به راحتی بالا می‌روند و به مقصد مورد نظر منتقل می‌شوند.

جهت مشاوره در خصوص خرید انواع موتور و فن‌هوب جرثقیل با ما تماس بگیرید

خرید انواع جرثقیل سقفی 10 تن

ساختار فن‌هاب جرثقیل:

فن‌هوپ جرثقیل سقفی شامل چند قطعه مکانیکی متفاوت است که به صورت مجتمع با وینچ کار می‌کنند. در ادامه به برخی از اجزای اصلی فن‌هاب‎‌‌ها اشاره می‌کنیم:

 • درام: درام یک قطعه استوانه‌ای است که به وسیله موتور الکتریکی چرخنده می‌شود. به درام سیم جرثقیل متصل می‌شود و با چرخش درام، سیم به صورت خودکار جمع‌آوری و باز می‌شود.
 • موتور گیربکس: موتور گیربکس، انرژی لازم برای چرخاندن درام و جابجایی بارهای سنگین را فراهم می‌کند.
 • صفحه‌های دنده: صفحه‌های دنده برای کنترل سرعت و قدرت جرثقیل استفاده می‌شوند.
 • سیم جرثقیل: سیم بکسل جرثقیل برای بالا و پایین حرکت کردن بارها استفاده می‌شود. این سیم به درام متصل شده و با چرخش درام، جمع‌آوری و باز می‌شود.
 • قلاب جرثقیل: گیره یا قلاب جرثقیل برای گرفتن و نگه داشتن بارها استفاده می‌شود. این گیره به سیم جرثقیل متصل شده و با حرکت سیم، بارها گرفته و رها می‌شوند.
 • سیستم کنترل: سیستم کنترل یا کلید فرمان برای کنترل حرکت جرثقیل استفاده می‌شود. این سیستم شامل دسته‌های کنترلی و دکمه‌های مختلفی است که توسط اپراتور جرثقیل کنترل می‌شود.

 

چگونه می‌توانیم از فن هوپ جرثقیل سقفی استفاده کنیم؟

برای استفاده از فن هاب جرثقیل سقفی، باید ابتدا دوره آموزشی مربوط به ایمنی و استفاده از این وسیله مکانیکی را گذرانده و مجوز کار با جرثقیل را دریافت کرده باشید. سپس با توجه به نوع و اندازه جرثقیل و بارهایی که قرار است حمل شوند، مراحل زیر را انجام دهید:

 • تامین ایمنی: ابتدا باید موارد ایمنی را بررسی کنید و اطمینان حاصل نمایید که جرثقیل و هاب سقفی در حالت کاملاً امن قرار دارد.
 • نصب بار: بار را با استفاده از گیره جرثقیل به سیم جرثقیل متصل کنید و اطمینان حاصل نمایید که بار به درستی گرفته شده است.
 • جابجایی بار: با استفاده از دسته‌های کنترلی و دکمه‌های مختلف، جرثقیل را به سمت مقصد حرکت دهید و بار را به مقصد منتقل کنید.
 • تخلیه بار: پس از رسیدن به مقصد، بار را به آرامی و با استفاده از گیره تخلیه کنید.
 • خاموش کردن جرثقیل: پس از تخلیه بار، جرثقیل و هوب سقفی را خاموش کنید و از برقراری ارتباط بین گیره جرثقیل و سیم جرثقیل جلوگیری نمایید.

 

فن هوپ جرثقیل سقفی چیست و چه کاربردی دارد

روش نگهداری از فن‌هاب‌ها:

نگهداری مناسب از فن هاب جرثقیل سقفی، عمر مفید و کارایی این وسیله مهم را تضمین می‌کند. در ادامه به برخی از روش‌های نگهداری از فن هوپ جرثقیل سقفی اشاره می‌کنیم:

بررسی دوره‌ای:

برای حفظ عملکرد بهتر و ایمنی فن هاب جرثقیل، باید به صورت دوره‌ای آن را بررسی و بازبینی کنید. در این بررسی باید اجزای مختلف جرثقیل شامل درام، سیم جرثقیل، گیره جرثقیل، موتور الکتریکی، صفحه‌های دنده، سیستم کنترل و غیره را بررسی نموده تا از درستی عملکرد آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

تعویض قطعات:

در صورتی که قطعاتی از فن هاب جرثقیل سقفی به طور دائمی خراب شده‌اند، باید آن‌ها را تعویض کنید. قطعاتی مانند سیم جرثقیل، گیره جرثقیل، صفحه‌های دنده و غیره باید به‌صورت منظم تعویض شوند.

تمیز کردن:

برای جلوگیری از خرابی و آسیب به قطعات فن هاب جرثقیل سقفی، باید آن را به‌صورت منظم تمیز کنید. پس از هر بار استفاده، باید با یک پارچه نرم و خشک و با توجه به دستورالعمل‌های سازنده، فن هاب را تمیز کنید.

 

روان کردن قطعات:

برخی از قطعات فن هاب جرثقیل سقفی مانند صفحه‌های دنده ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد و زمان طولانی، سخت شده و عملکرد مناسب را نداشته باشند. برای روان کردن این قطعات می‌توانید از روغن یا گریس استفاده کنید.

برای تمیز کردن فن هاب جرثقیل سقفی باید از مواد خاص استفاده کنید. چرا که این وسیله به آب و مواد شیمیایی حساس بوده و ممکن است در صورت استفاده نادرست، خراب شود. برای تمیز کردن فن هاب جرثقیل سقفی باید از یک پارچه نرم و خشک استفاده کنید. اگر قطعاتی از فن هاب جرثقیل سقفی چربی یا روغن دارند، می‌توانید از الکل یا مواد شوینده خاصی که برای پاک کردن این نوع آلاینده‌ها مناسب هستند، استفاده کنید. در این صورت باید دستورالعمل‌های تولید کننده را رعایت کرده و به نحو احسن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات