جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب

احتمالاً در هنگام خرید سیم بکسل‌های صنعتی، بار‌ها با عبارات بتاب و نتاب مواجه شده‌اید. تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب بسیار مهم است. زیرا هر کدام از این سیم بکسل‌ها دارای ویژگی‌ها و مشخصات مربوط به خود هستند. درنتیجه کاربرد آن‌ها نیز با هم متفاوت است. بنابراین شما نمی‌توانید یک سیم بکسل بتاب را به جای یک سیم بکسل نتاب به کار ببرید.

با مقایسه سیم بکسل بتاب و نتاب می‌توانید به تمامی ویژگی‌های این دو سیم بکسل پی‌ببرید. در این مقاله از سایت بازرگانی قلی‌زاده قصد داریم به توضیح تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب از هر نظر بپردازیم.

معرفی سیم بکسل و انواع آن

سیم بکسل بتاب در جرثقیل سقفی برقی

 

قبل از آنکه تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب را توضیح دهیم، می‌خواهیم مقداری سیم بکسل‌های صنعتی را معرفی کنیم. سیم بکسل صنعتی، یک نوع طناب فولادی است که دارای سه بخش مغزی، لایه سیم و سیم است. از تابیده شدن سیم‌ها و مفتول‌های نازک به هم، یک لایه سیم یا رشته سیم (استرند) به وجود می‌آید.

سپس با تابیده شدن این رشته سیم‌ها به دور مغزی، طناب فولادی تشکیل می‌شود. در ساخت سیم بکسل‌های صنعتی علاوه بر سیم‌های فولادی، از سیم‌های استیل هم استفاده می‌کنند. جنس سیم بستگی به کاربرد و شرایط محیطی دارد که سیم در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سیم بکسل در معادن، تله کابین، جرثقیل کارگاهی، ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین، کشتیرانی، خودروسازی، حمل و نقل و… بهره می‌برند. سیم بکسل‌ها دارای دو نوع بتاب و نتاب هستند. به سیم بکسل‌های بتاب همان سیم بکسل عادی هم می‌گویند. در ادامه به معرفی انواع سیم بکسل‌ها و تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب خواهیم پرداخت.

تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب در میزان انعطاف‌پذیری

اصلی‌ترین تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب، میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها است. سیم بکسل‌های بتاب یا عادی بسیار مستحکم بوده و مقاومت بالایی دارند. اما انعطاف‌پذیری آن‌ها بسیار کم می‌باشد. اما در عوض سیم بکسل‌های نتاب دارای انعطاف‌پذیری بسیار بالایی هستند.

زمانی که سیم بکسل‌های نتاب در معرض پیچش قرار می‌گیرند، به راحتی پیچ نمی‌خورند. زیرا انعطاف‌پذیری آن‌ها بالا است. این مورد می‌تواند ایمنی سیم بکسل‌های نتاب را افزایش دهد. زیرا انعطاف‌پذیری بالا می‌تواند مانع از بروز حوادث غیر مترقبه در محیط کار شود.

کاربرد، بزرگترین تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب

سیم بکسل جرثقیل سقفی دماگ مدل DH و P

 

دیگر تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب، کاربرد آن‌ها است. سیم بکسل‌های بتاب در کاربرد‌های عادی به کار می‌رود. یعنی در صنایع مختلف زمانی که نیاز به یک طناب فولادی باشد، از سیم بکسل نتاب یا عادی استفاده می‌شود. اما داستان سیم بکسل‌های نتاب فرق می‌کند.

سیم بکسل نتاب برای زمانی کاربرد دارد که نیاز به حفظ تعادل و ایمنی بالا باشد. مثلاً زمانی که چرخش بار در جرثقیل‌ها در ارتفاعات بالا موجب لنگراندازی می‌شود، از سیم بکسل نتاب بهره می‌برند. زیرا در این گونه مواقع سیم بکسل نتاب مانع از پیچ خوردن سیم و بروز حوادث ناگوار خواهد شد.

سیم بکسل‌های نتاب به صورت کلی دارای دو نوع تک لا و چند لا هستند. انواع تک لا دارای ۳ الی ۴ استرند و انواع چند لا دارای ۸ الی ۲۰ استرند می‌باشند. مسلماً میزان استحکام و انعطاف‌پذیری انواع چندلا بسیار بیشتر از انواع تک لا است.

مقاومت کششی (تناسل) سیم بکسل‌های بتاب و نتاب

میزان مقاومت کششی دیگر تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب است. در سیم بکسل‌های نتاب، استرند‌ها برخلاف جهت هم به دور مغزی پیچیده می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که مقاومت کششی سیم بکسل‌های نتاب چندین برابر سیم بکسل‌های بتاب یا عادی باشد.

علت دیگر تفاوت مقاومت کششی سیم بکسل نتاب و بتاب در میزان درصد کربن، منگنز و سیلیسیم به کار رفته در آلیاژ فولاد آنهاست. میزان درصد هر کدام از این عناصر در آلیاژ فولاد سیم بکسل می‌تواند به صورت مستقیم بر میزان مقاومت کششی آن مؤثر باشد.

میزان محافظت سطحی سیم بکسل‌های نتاب

یکی دیگر از مسائلی که موجب تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب می‌شود، میزان محافظت یا مقاومت سطحی آن هاست. بسیار مهم است که یک سیم بکسل بتواند در مقابل شرایط مختلف محیطی دوام آورده و مقاومت خود را از دست ندهد.

سیم بکسل‌های صنعتی به صورت کلی دارای یک لایه محافظتی سطحی بسیار مقاوم هستند. اما سیم بکسل‌های نتاب از لحاظ مقاومت محیطی بسیار بهتر عمل می‌کنند. زیرا این سیم بکسل‌ها می‌توانند در برابر تغییرات دمایی، حرارت، رطوبت، آتش سوزی، ضربه فیزیکی و… از خود مقاومت نشان دهند.

تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب در قیمت خرید

خرید سیم بکسل از بازرگانی قلی زاده

 

تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب در قیمت خرید آن‌ها بر کسی پوشیده نیست. به صورت کلی قیمت خرید سیم بکسل بستگی به برند، متریال مورد استفاده، نوع، میزان قطر سیم، مقاومت کششی، تعداد استرند و… دارد. برخی از برند‌های اروپایی و معتبر جهانی دارای قیمت بیشتری هستند.

این درحالیست که قیمت سیم بکسل‌های برند چینی مناسب‌تر می‌باشد. مورد دیگر میزان قطر سیم و تعداد استرند‌های آن است. هر چه قطر سیم بکسل بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود.

قیمت سیم بکسل نتاب از انواع بتاب بیشتر است. زیرا این سیم‌ها کاربرد‌های بیشتری داشته و مزایای بسیار بهتری دارند. هرچه مقاومت کششی و انعطاف‌پذیری یک سیم بکسل بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. شایان ذکر است که سیم بکسل‌های نتاب نیز با مقاومت کششی مختلفی تولید و عرضه می‌شوند.

خرید انواع سیم بکسل صنعتی از بازرگانی قلی‌زاده

با ذکر تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب مسلماً می‌توان نتیجه گرفت که خرید سیم بکسل‌های نتاب مناسب‌تر می‌باشد. بازرگانی جرثقیل قلی‌زاده سال هاست که انواع ماشین آلات، جرثقیل سقفی و انواع سیم بکسل‌های صنعتی را وارد می‌کند. می‌توانید سیم بکسل‌های صنعتی بتاب و نتاب را از بازرگانی قلی‌زاده با بهترین کیفیت خریداری نمایید.

اگر در انتخاب سیم بکسل به راهنمایی نیاز دارید، حتماً با کارشناسان فروش بازرگانی قلی‌زاده در ارتباط باشید. می‌توانید استعلام قیمت جرثقیل سقفی و انواع سیم بکسل را از کارشناسان دریافت نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت بازرگانی قلی‌زاده به معرفی سیم بکسل‌های صنعتی و انواع آن‌ها پرداختیم. همچنین تفاوت سیم بکسل بتاب و نتاب را از هر نظر با هم بررسی کردیم. سیم بکسل‌های نتاب به صورت کلی از انعطاف‌پذیری و مقاومت کششی بسیار خوبی برخوردار هستند. به همین دلیل در صنایع حساس و پرخطرتر، کاربردی می‌باشند. جهت خرید انواع سیم بکسل مخصوص جرثقیل سقفی می‌توانید با مجموعه معتبر و شناخته شده قلی‌زاده مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات