جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

چرا باید از جرثقیل سقفی استفاده کنیم؟ + کاربرد‌ها

جرثقیل سقفی را می‌توان یکی از پراستفاده‌ترین و پرکاربردترین ماشین آلات موجود در صنایع مختلف دانست. بسیاری از افراد این سؤال را دارند که چرا اصلاً باید از جرثقیل استفاده کنیم؟ مگر وجود بالابر جرثقیل می‌تواند چه مزایایی برای کسب و کار داشته باشد؟ در پاسخ به این سؤالات باید بگوییم که یکی از بهترین راه‌های افزایش راندمان و بهره وری در صنایع، استفاده از ماشین آلات کاربردی است.

با استفاده از این ماشین آلات می‌توان در بسیاری از هزینه‌های صنایع مختلف صرفه‌جویی کرد. اما این سؤال برای متقاضیان خرید جرثقیل پیش می‌آید که خرید چه نوع جرثقیلی برای آنان مناسب است؟ بهترین جرثقیل را از کجا بخرند؟ در این مطلب به طور مفصل در مورد خرید جرثقیلسقفی و کاربرد‌های آن بحث خواهیم کرد.

جرثقیل سقفی چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟

جرثقیل‌های سقفی،یک نوع جرثقیل است که در صنایع مختلف جهت جابجایی بار‌های سنگین در طول سالن‌ها به کار می‌رود. می‌گوییم سالن چرا که جرثقیل‌های سقفی در سقف سالن‌های سرپوشیده نصب می‌شوند. به همین دلیل کاربرد آن‌ها بیشتر در سالن‌های سرپوشیده است. این جرثقیل‌ها به صورت مستقیم بر روی سازه نصب می‌شوند. در واقع نیرویی که حین لیفت بار‌ها به بالابر جرثقیل وارد می‌شود، مستقیماً به بدنه سازه منتقل خواهد شد.

عمده کاربرد جرثقیل سقفی در انبار‌ها، سوله‌ها و خط تولید کارخانه‌های مختلف است. البته از جرثقیل سقفی کارگاهی نیز در کارگاه‌ها و صنایع مختلف بهره می‌برند. نساجی، پتروشیمی، خودروسازی، کشتی‌سازی،هواپیماسازی، ساخت قطعات پیش ساخته و… از کاربرد‌های این جرثقیلهستند. همچنین از این جرثقیل‌ها در کارگاه‌های تعمیر خودرو و ساخت وسایل حمل و نقل نیز بهره می‌برند.

چرا در صنایع از جرثقیل سقفی استفاده می‌کنند؟

همان طور که قبلاً اشاره گردیم، کاربردهای جرثقیل سقفی فراوان است و در بسیاری از صنایع به کار می‌برند. اما دلیل استفاده زیاد از این ماشین آلات چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که داشتن کسب و کار پیشرفته در گروه استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته است. استفاده از تکنولوژی می‌تواند بسیاری از مشکلات متداول صنایع را به خوبی حل کند. با وجود تجهیزات و ماشین آلات دیگر نیازی به استخدام نیروی انسانی فراوان نیست.

همچنین می‌توان امور را با سرعت و ایمنی بسیار بیشتری انجام داد. در نتیجه راندمان کار در صنایع به شدت بالا می‌رود. دقت کنید که بالا رفتن راندمان در صنایع همراه با کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها همراه خواهد بود. به همین دلیل است صاحبان صنایع استفاده از تجهیزات مدرن بالابر جرثقیل سقفی را ترجیح می‌دهند.

اجزای جرثقیل سقفی و نحوه کارکرد آن

آشنایی با اجزای جرثقیل سقفی و نحوه کارکرد آن بسیار مهم است. مهم‌ترین اجزای شامل تیرک‌ها، پل‌ها، موتورگیربکس، درام، قلاب (هوک) و سیم بکسل می‌شوند. نیروی موتورگیربکس نیروی الکتریکی وارد شده به جرثقیل را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند.

گیربکس با استفاده از نیروی مکانیکی می‌تواند درام را به حرکت در آورده و سیم بکسل را بالا ببرد. در نتیجه بار‌ها به راحتی با جرثقیل لیفت می‌شوند. بالابر جرثقیل سقفییکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های جرثقیل است که وظیفه لیفت بار‌ها را به عهده دارد.

جرثقیل‌های سقفی یک پل و جرثقیل سقفی دوپل

جرثقیل سقفی در انواع یک پل و دوپل ساخته می‌شود. متقاضیان عزیز می‌توانند این جرثقیل را در دو نوع مختلف خریداری کنند. جرثقیلیک پل همان طور که از نامش پیداست داراییک پل می‌باشد که به صورت H شکل عمود بر دو ریل موازی هم قرار گرفته است.

پل می‌تواند با استفاده از دو کلگی که دارد و چرخ‌های خود به راحتی در راستای ریل‌ها به حرکت در بیاید. در این مدل بالابر مستقیماً بر روی پل قرار خواهد گرفت. جرثقیل‌هاییک پل دارای تناژ حمل بار کمتری بوده و ابعاد آن‌ها نیز کوچک‌تر است. در واقع قدرت لیفت این جرثقیل‌ها کمتر از انواع دوپل است.

بالابر سقفی دوپل برای سالن‌هایی کاربرد دارند که عرض دهانه آن‌ها بیشتر از ۲۵ متر باشد. این جرثقیل‌ها دارای دو پل موازی هم بوده که با فاصله مشخص از هم قرار می‌گیرند. بالابر در میان دو پل قرار می‌گیرد به همین دلیل می‌تواند بار را تا ارتفاع زیادی بالا ببرد. پل‌ها می‌توانند در امتداد ریل‌ها به حرکت در بیایند. تناژ بار قابل حمل جرثقیل‌های دوپل بسیار بیشتر از انواع یک پل است.

مزایای استفاده از بالابر سقفی

استفاده از جرثقیل سقفی در صنایع مختلف و کسب و کار‌ها با مزایای زیادی همراه است. بهترین مزایای استفاده از جرثقیل‌های سقفی به صورت زیر هستند:

  • این جرثقیل‌ها به دلیل نصب در سقف فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. به همین دلیل برای محیط‌هایی با محدودیت فضا بهترین انتخاب هستند.
  • جرثقیل‌های سقفی می‌توانند بیش از نود درصد از مساحت سالن را به راحتی پوشش دهند.
  • هزینه تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی بسیار کمتر و به صرفه‌تر از ماشین آلات دیگر است.
  • این جرثقیل‌ها می‌توانند بار را به صورت سه بعدی و در تمام جهات جابه جا کنند.
  • جرثقیل‌های سقفی به ترمز‌های اضطراری مجهز هستند که موجب بالا رفتن ایمنی آن‌ها می‌شوند. زیرا این ترمز‌ها از سقوط بار و ایجاد خسارت‌های مالی و جانی جلوگیری می‌کنند.
  • برای ساخت این جرثقیل‌ها از بهترین و مقاوم‌ترین متریال‌ها بهره می‌برند. به همین دلیل است که جرثقیل‌ها در برابر رطوبت، حرارت، مواد خورنده و تغییرات آب و هوایی مقاوم‌اند.

قیمت جرثقیل سقفی چقدر است؟

قیمت جرثقیل سقفی بستگی به عوامل مختلفی دارد. برند جرثقیل، ظرفیت قابل حمل، نوع جرثقیل، کیفیت ساخت و… جزء این عوامل هستند. برند‌های آلمانی نسبت به برند‌های ژاپنی و چینی دارای قیمت بیشتری می‌باشند.

همچنین هر چه ظرفیت حمل بار جرثقیل بیشتر باشد، قیمت خرید جرثقیل نیز بالاتر می‌رود. جرثقیل‌های دوپل قیمت خرید بسیار بیشتری نسبت به جرثقیلیک پل دارد. هر چه کیفیت ساخت جرثقیل بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود.

جمع‌بندی

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، دلیل استفاده گسترده از جرثقیل سقفی در صنایع، مزایای فوق‌العاده این وسیله است. با استفاده از جرثقیل‌های سقفی می‌توان بهره وری کسب و کار را چندین برابر کرد. انتخاب شرکت تأمین‌کننده در خرید جرثقیل بسیار مهم است. سعی کنید بهترینو معتبرترین شرکت را جهت خرید جرثقیل سقفی انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات