جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

جرثقیل سقفی دو پل یا جفت پل + راهنمای خرید

جرثقیل سقفی دو پل، یکی از پرکاربردترین و کارآمدترین انواع جرثقیل‌های سقفی می‌باشد. به صورت کلی جرثقیل‌های سقفی به دو نوع یک پل و دو پل تقسیم می‌شوند. به انواع دو پل، جفت پل هم می‌گویند. جرثقیل‌های سقفی دو پل به دلیل کارایی زیادی که دارند بسیار پرطرفدار هستند. زیرا این جرثقیل‌ها می‌توانند سنگین‌ترین بارها را نیز جابجا نمایند. جرثقیل‌های دو پل دارای طراحی و اجزای پیچیده‌تری نسبت به انواع تک پل هستند. برای خرید انواع جرثقیل‌های دو پل می‌توانید با کارشناسان جرثقیل قلی زاده در ارتباط باشید. در ادامه می‌خواهیم به معرفی بیشتر و بهتر جرثقیل سقفی دو پل، ویژگی‌ها و کاربردهای آن بپردازیم.

جرثقیل سقفی دو پل چیست؟

جرثقیل سقفی دو پل

جرثقیل سقفی دو پل همان‌طور که از نامش پیداست از دو پل تشکیل شده است که ریل‌ها روی آن قرار گرفته‌اند. دو پل این جرثقیل با فاصله مشخصی از هم قرار گرفته‌اند و یک راهرو را تشکیل داده‌اند. بالابر جرثقیل روی این دو پل سوار می‌شود.

جرثقیل‌های سقفی دو پل در تناژ بار دارای عدم محدودیت هستند. یعنی می‌توان بارهای چند صد تنی بسیار سنگین را نیز با این جرثقیل جابه‌جا کرد. این نوع جرثقیل‌ها در سالن‌های مسقف که دارای دهانه بزرگی هستند قابل استفاده می‌باشند. زیرا این جرثقیل فضای زیادی را نسبت به انواع یک پل اشغال می‌کند. هزینه نگهداری و تعمیرات جرثقیل سقفی دو پل بسیار بالا می‌باشد. بنابراین نمی‌توان این جرثقیل را از نظر هزینه مقرون به صرفه دانست.

عملکرد جرثقیل سقفی دو پل چگونه است؟

عملکرد جرثقیل سقفی دو پل به صورت سه بعدی می‌باشد. یعنی این جرثقیل قادر است بار را در جهات طولی، عرضی و عمودی جابجا نماید. بالابر جرثقیل در بین دو پل جرثقیل قرار گرفته و روی ریل‌های آن حرکت می‌کنند. عملکرد جرثقیل سقفی دو پل به سه جزء اصلی تشکیل دهنده آن بستگی دارد. اولین جزء وینچ می‌باشد که وظیفه بالا بردن بار را دارد. کالسکه که روی ریل‌ها سوار می‌شود وظیفه حرکت عرضی جرثقیل را به عهده دارد. کلگی یا راهبر طولی نیز وظیفه حمل بار در جهات طولی را به عهده خواهد داشت. عملکرد جرثقیل با استفاده از ریموت کنترل از راه دور، قابل کنترل و نظارت می‌باشد.

ویژگی‌های جرثقیل سقفی دو پل

ویژگی‌های خاص جرثقیل سقفی دو پل باعث شده‌اند تا از این جرثقیل به صورت گسترده‌ای استفاده شود. در ادامه به معرفی برخی از مشخصات و ویژگی‌های جرثقیل سقفی جفت پل می‌پردازیم.

 • به دلیل قدرت زیاد این جرثقیل‌ها، مصرف انرژی آن ها بالاست.
 • در سالن‌های کاربرد دارند که طول دهانه آن ها بیشتر از 25 متر باشد.
 • سرعت حرکت بار را در این جرثقیل‌ها می‌توان تغییر داد. در واقع سرعت حرکت این جرثقیل بازه بسیار گسترده‌ای دارد.
 • می‌توان این جرثقیل را در ارتفاع‌های بسیار بالا نصب کرد. زیرا ارتفاع بالابری این جرثقیل‌ها نیز زیاد می‌باشد.
 • در صنایع بسیار سنگین کاربرد دارند.

مزایای استفاده از جرثقیل سقفی دو پل

ویژگی‌های جرثقیل سقفی دو پل

استفاده از جرثقیل سقفی دو پل در صنایع مختلف با مزیت‌های بی شماری همراه است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های جرثقیل سقفی اشاره می‌کنیم.

 • کار کردن با این جرثقیل آسان بوده و نیاز به تخصص خاصی ندارد.
 • عدم محدودیت در تناژ قابل حمل
 • استحکام، مقاومت و طول عمر بسیار بالا
 • عدم اشغال فضای زیاد به دلیل نصب آن در سقف سالن
 • دقت و سرعت بالا
 • ایجاد راهرو و فضایی برای انجام کارهای دیگر همانند تعمیر سقف سالن
 • حرکت در سه بعد اصلی و پوشش دهی 90 درصد از فضای سالن
 • امنیت بسیار بالای جرثقیل سقفی دو پل
 • مناسب برای جابه‌جایی قطعاتی که حساس هستند.
 • امکان داده برنامه از پیش تعین شده به آن
 • پرتابل بودن قلاب یا مگنت

طراحی و ساخت جرثقیل‌های سقفی دو پل

طراحی جرثقیل سقفی دو پل بسیار کار پیچیده و حساسی می‌باشد. زیرا هرگونه اشتباه در طراحی جرثقیل‌های سقفی دو پل می‌تواند موجب سقوط جرثقیل و ایجاد خسارت مالی و جانی بسیاری شود. همچنین طراحی این جرثقیل در میزان کارآمدی آن بسیار مؤثر است. جرثقیل‌هایی که به صورت اصولی طراحی نمی‌شوند نمی‌تواند در محیط کار، کارکرد درستی از خود نشان دهند.

علاوه بر طراحی، نحوه ساخت و نصب جرثقیل نیز مقوله بسیار مهمی می‌باشد. اگر طراحی جرثقیل اصولی بوده ولی ساخت آن غیراصولی صورت انجام شود، باز هم نمی‌توان آن را یک جرثقیل با کیفیت نامید. طراحی، ساخت و نصب جرثقیل سقفی دو پل باید توسط مهندسان متخصص و باتجربه صورت گیرد.

کاربردهای جرثقیل سقفی دو پل در صنایع مختلف

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم کاربرد اصلی جرثقیل سقفی دو پل در صنایع بسیار سنگین است. زیرا کاربرد اصلی این جرثقیل، در جابه‌جای بارهایی با تناژ بالا می‌باشد. این جرثقیل کارگاهی در سوله‌ها، انبارها، کارگاه‌ها و کارخانه‌های مختلفی کاربرد دارد. صنایع پتروشیمی، فلز مانند فولاد، خودروسازی، ماشین‌سازی، کشتی‌سازی، نیروگاه‌ها، ساخت بتن و … جزء صنایع مورد استفاده این جرثقیل هستند. در این صنایع برای جابجایی بارهای سنگین که نیروی انسانی قادر به حمل آن ها نیست، از جرثقیل سقفی بهره می‌برند. از کاربردهای مهم دیگر جرثقیل سقفی می‌توان به صنایع تولید وسایل نقلیه و تجهیزات نظامی اشاره کرد.

نکات مهم در انتخاب و خرید جرثقیل سقفی

انتخاب و خرید جرثقیل سقفی سوله دو پل بسیار مهم می‌باشد. زیرا این جرثقیل‌ها را نمی‌توان در همه سالن‌ها نصب کرد. در انتخاب جرثقیل سقفی ابتدا باید نیاز و تناژ بار مورد نیاز را در نظر بگیرید. توجه به موتور و وینچ بالابر جرثقیل بسیار مهم می‌باشد. وینچ های دماگ، اشتال و آبوس جزء قدرتمندترین و باکیفیت ترین انواع وینچ های جرثقیل هستند. مورد مهم دیگر این است که جرثقیل مورد نظر خود را حتماً از یک شرکت معتبر و باتجربه در زمینه فروش جرثقیل سقفی خریداری نمایید. جرثقیل قلی زاده با سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع جرثقیل سقفی، بهترین انواع آن را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

قیمت جرثقیل سقفی دو پل چقدر است؟

قیمت جرثقیل سقفی دو پل

در کل قیمت جرثقیل سقفی دو پل از قیمت انواع یک پل آن بیشتر می‌باشد. البته این افزایش قیمت کاملاً طبیعی است. زیرا برای طراحی، ساخت و نصب جرثقیل دو پل وقت، انرژی و هزینه بیشتری صرف می‌شود. قطعات این جرثقیل‌ها بیشتر بوده و از اجزای بیشتری تشکیل خواهند شد. البته توجه داشته باشید که هزینه تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی پل نیز از انواع دیگر جرثقیل‌ها بیشتر است. بنابراین در انتخاب و خرید خود بهتر است متوجه این نکته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات