جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

جرثقیل سقفی دو پل یا جفت پل + راهنمای خرید

جرثقیل سقفی دو پل، یکی از پرکاربردترین و کارآمدترین انواع جرثقیل‌های سقفی می‌باشد. به صورت کلی جرثقیل‌های سقفی به دو نوع “یک پل” و “دو پل” تقسیم می‌شوند. به نوع دو پل، “جفت پل” هم می‌گویند. جرثقیل‌های سقفی جفت پل به دلیل کارایی زیادی که دارند بسیار پرطرفدار هستند. زیرا این جرثقیل‌ها می‌توانند سنگین‌ترین بارها را نیز جابجا نمایند. جرثقیل‌های دو پل دارای طراحی و اجزای پیچیده‌تری نسبت به انواع تک پل هستند. برای تهیه انواع جرثقیل‌های دو پل می‌توانید با کارشناسان جرثقیل سقفی قلی‌زاده در ارتباط باشید. در ادامه به معرفی بیشتر و بهتر جرثقیل سقفی دو پل، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

جرثقیل سقفی دو پل چیست؟

جرثقیل سقفی دوپل یا جفت پل دماگ

جرثقیل سقفی دو پل (جفت پل) همان‌طور که از نامش پیداست از دو عدد پل تشکیل شده است که کالسکه روی آن قرار می‌گیرد. هر دو پل این جرثقیل با فاصله مشخصی از هم مستقر و ثابت می‌شوند و یک راهرو را تشکیل می‌دهند. کالسکه‌ی جرثقیل روی این پل‌ها حرکت عرضی خود را انجام می‌دهد و وینچ بالابر، روی کاسلکه سوار می‌شود. جرثقیل‌های سقفی دو پل در تناژ بار دارای محدودیت زیادی نیستند. یعنی می‌توان بارهای چند صد تنی و بسیار سنگین را نیز با این جرثقیل‌ها جابه‌جا کرد.

ین نوع جرثقیل‌ها در سالن‌های مسقف که دارای دهانه بزرگی هستند و نیز سازه‌های دروازه‌ای در بنادر و دیگر محیط‍‌های غیر مسقف، قابل استفاده می‌باشند. این جرثقیل، فضای زیادی را نسبت به انواع یک پل اشغال می‌کند. هزینه نگهداری و تعمیرات جرثقیل سقفی دو پل هم بالاتر از نوع یک پل می‌باشد. بنابراین نمی‌توان این جرثقیل را از نظر هزینه مقرون به صرفه دانست اما اگر تناژ بالایی از وزن نیاز به جابجایی داشته باشد گزینه‌ی دیگری در دسترس نیست.

عملکرد جرثقیل سقفی دو پل چگونه است؟

عملکرد جرثقیل سقفی دو پل به صورت سه بعدی می‌باشد. یعنی این جرثقیل قادر است بار را در جهات طولی، عرضی و عمودی جابجا نماید. بالابر جرثقیل در بین دو پل جرثقیل قرار گرفته و روی ریل‌های آن حرکت می‌کنند. عملکرد جرثقیل سقفی دو پل به سه جزء اصلی تشکیل دهنده آن بستگی دارد. اولین جزء وینچ می‌باشد که وظیفه بالا بردن بار را دارد. کالسکه که روی پل سوار می‌شود وظیفه حرکت عرضی جرثقیل را به عهده دارد. کلگی یا راهبر طولی نیز با حرکت به روی ریل‌های طول کارگاه یا مجموعه، وظیفه حمل بار در جهات طولی را به عهده خواهد داشت. عملکرد جرثقیل با استفاده از ریموت کنترل از راه دور، قابل کنترل و نظارت می‌باشد.

ویژگی‌های جرثقیل سقفی دو پل

ویژگی‌های خاص جرثقیل سقفی دو پل باعث شده‌اند تا از این جرثقیل به صورت گسترده‌ای استفاده شود. در ادامه به معرفی برخی از مشخصات و ویژگی‌های جرثقیل سقفی جفت پل می‌پردازیم.

 • به دلیل قدرت زیاد این جرثقیل‌ها، مصرف انرژی آن‌ها بالاست.
 • در سالن‌های بزرگی کاربرد دارند که طول دهانه آن ها بیشتر از 15 متر باشد.
 • سرعت حرکت بار را در این جرثقیل‌ها می‌توان تغییر داد. در واقع سرعت حرکت این جرثقیل بازه بسیار گسترده‌ای دارد.
 • می‌توان این جرثقیل را در ارتفاع‌های بسیار بالا نصب کرد. زیرا ارتفاع بالابری این جرثقیل‌ها نیز زیاد می‌باشد.
 • در صنایع بسیار سنگین مانند ذوب آهن، فولادی، خودروسازی و غیره کاربرد دارند.

راهنمای خرید جرثقیل سقفی دو پل یا جفت پل

 

مزایای استفاده از جرثقیل سقفی دو پل

استفاده از جرثقیل سقفی دو پل در صنایع مختلف با مزیت‌های بی‌شماری همراه است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های جرثقیل سقفی اشاره می‌کنیم.

 • کار کردن با این جرثقیل آسان بوده و نیاز به تخصص پیچیده‌ای ندارد.
 • عدم محدودیت در تناژ قابل حمل
 • استحکام، مقاومت و طول عمر بسیار بالا
 • عدم اشغال فضای زیاد به دلیل نصب آن در سقف سالن
 • دقت و سرعت بالا (در نمونه‌های باکیفیت دماگ و اشتال)
 • ایجاد راهرو و فضایی برای انجام کارهای دیگر همانند تعمیر سقف سالن
 • حرکت در سه بعد اصلی و پوشش دهی 90 درصد از فضای سالن
 • امنیت بسیار بالای جرثقیل سقفی دو پل
 • مناسب برای جابه‌جایی قطعاتی که حساس هستند.
 • امکان داده برنامه از پیش تعین شده به آن
 • پرتابل بودن قلاب یا مگنت

طراحی و ساخت جرثقیل‌های سقفی دو پل

طراحی جرثقیل سقفی دو پل بسیار کار پیچیده و حساسی می‌باشد. زیرا هرگونه اشتباه در طراحی جرثقیل‌های سقفی دو پل می‌تواند موجب سقوط جرثقیل و ایجاد خسارت مالی و جانی بسیاری شود. همچنین طراحی این جرثقیل در میزان کارآمدی آن بسیار مؤثر است. جرثقیل‌هایی که به صورت اصولی طراحی نمی‌شوند نمی‌تواند در محیط کار، کارکرد درستی از خود نشان دهند. بنابر این تخصص لازم برای طراحی سازه‌ی این جرثقیل‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

علاوه بر طراحی، نحوه ساخت و نصب جرثقیل نیز مقوله بسیار مهمی می‌باشد. اگر طراحی جرثقیل اصولی بوده ولی ساخت آن غیراصولی صورت انجام شود، باز هم نمی‌توان آن را یک جرثقیل با کیفیت نامید. طراحی، ساخت و نصب جرثقیل سقفی دو پل باید توسط مهندسان متخصص و باتجربه صورت گیرد. موضوع بر سر میلی‌مترهاست، اندکی انحراف در محورها می‌تواند باعث فشار مضاعف، خوردگی قطعات، آسیب دیدن جرثقیل و وقوع حوادث ناگوار خواهد شد.

جرثقیل سقفی دو پل یا جفت پل + راهنمای خرید

کاربردهای جرثقیل سقفی دو پل در صنایع مختلف

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم کاربرد اصلی جرثقیل سقفی دو پل در صنایع بسیار سنگین است. زیرا کاربرد اصلی این جرثقیل، در جابه‌جای بارهایی با تناژ بالا می‌باشد. این جرثقیل کارگاهی در سوله‌ها، انبارها، کارگاه‌ها و کارخانه‌های مختلفی کاربرد دارد. صنایع پتروشیمی، فلز مانند فولاد، خودروسازی، ماشین‌سازی، کشتی‌سازی، نیروگاه‌ها، ساخت بتن و … جزء صنایع مورد استفاده این جرثقیل هستند. در این صنایع برای جابجایی بارهای سنگین که نیروی انسانی قادر به حمل آن ها نیست، از جرثقیل سقفی بهره می‌برند. از کاربردهای مهم دیگر جرثقیل سقفی می‌توان به صنایع تولید وسایل نقلیه و تجهیزات نظامی اشاره کرد.

نکات مهم در انتخاب و خرید جرثقیل سقفی

انتخاب و خرید جرثقیل سقفی سوله دو پل بسیار مهم می‌باشد. زیرا این جرثقیل‌ها را نمی‌توان در همه سالن‌ها نصب کرد. در انتخاب جرثقیل سقفی ابتدا باید نیاز و تناژ بار مورد نیاز را در نظر بگیرید. توجه به موتور و وینچ بالابر جرثقیل بسیار مهم می‌باشد. وینچ های دماگ، اشتال و آبوس جزء قدرتمندترین و باکیفیت ترین انواع وینچ های جرثقیل هستند. مورد مهم دیگر این است که جرثقیل مورد نظر خود را حتماً از یک شرکت معتبر و باتجربه در زمینه فروش جرثقیل سقفی خریداری نمایید. جرثقیل قلی زاده با سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع جرثقیل سقفی، بهترین انواع آن را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

قیمت جرثقیل سقفی دو پل چقدر است؟

در کل قیمت جرثقیل سقفی دو پل از قیمت انواع یک پل آن بیشتر می‌باشد. البته این افزایش قیمت کاملاً طبیعی است. زیرا برای طراحی، ساخت و نصب جرثقیل دو پل وقت، انرژی و هزینه بیشتری صرف می‌شود. قطعات این جرثقیل‌ها بیشتر بوده و از اجزای بیشتری تشکیل خواهند شد. البته توجه داشته باشید که هزینه تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی پل نیز از انواع دیگر جرثقیل‌ها بیشتر است. بنابراین در انتخاب و خرید خود بهتر است متوجه این نکته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات