جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

همه چیز درباره ایمنی جرثقیل سقفی

ایمنی جرثقیل سقفی و رعایت نکاتی مهم در این رابطه از جمله مواردی است که باید در زمان کار با این وسیله موردتوجه قرار بگیرد. جرثقیل سقفی دستگاهی سریع و مناسب جهت انتقال و جابجایی بارها می‌باشد. عدم رعایت نکات ایمنی در زمان بهره‌برداری از این وسیله خطرات جبران‌ناپذیر بسیاری به دنبال دارد. علاوه بر آن حوادث ناشی از استفاده از جرثقیل می‌توانند زمینه‌ساز مشکلات عدیده‌ای از جمله از بین رفتن و آسیب‌دیدگی تجهیزات و ضرر مالی شوند.

کارشناسان حوزه فروش در مجموعه جرثقیل قلی زاده علاوه بر فروش انواع جرثقیل و قطعات و تجهیزات یدکی، نکات ایمنی مرتبط با این دستگاه را برای مشتریان خود شرح می‌دهند. بنابراین با مطالعه انواع مقالات این وبسایت می‌توانید باکیفیت‌ترین دستگاه‌ها و قطعات جرثقیل را خریداری کنید. همچنین از نحوه کارکرد و راه‌اندازی آن‌ها اطلاعات کسب نمایید.

نکات مهم و قابل‌اجرا در خصوص ایمنی جرثقیل سقفی

 

از جمله موارد مرتبط با ایمنی جرثقیل سقفی عبارت‌اند از:

 • تعمیر و نگهداری به‌موقع قطعات و تجهیزات جرثقیل
 • آگاهی از نحوه عملکرد جرثقیل
 • عدم جابجایی بار بر دوش پرسنل
 • تنظیم ارتفاع در زمان حرکت، به شکلی که بار به اشیاء موجود در طول مسیر برخورد نکند
 • عدم اعمال اضافه‌بار به جرثقیل
 • اطمینان از قرار گرفتن مناسب و صحیح ابزار باربرداری در دهانه قلاب و عدم وجود هرگونه تاب و گره در آن‌ها
 • عدم رهاسازی ریموت کنترل جرثقیل در حالت معلق بودن بار
 • عدم رهاسازی جرثقیل با بار در هنگام تعلیق بار
 • صدور اجازه کار تنها برای اپراتورهای واجد شرایط که از تجربه کافی کار با جرثقیل برخوردار هستند
 • عدم بارگذاری جرثقیل بیشتر از حد مجاز
 • انجام بازدیدهای مداوم و روزانه
 • عدم استفاده از جرثقیل‌هایی که بخش‌ها و تجهیزات آن‌ها مانند محدودکننده‌ها، سیم‌ها و ابزار باربرداری دچار نقص هستند
 • عدم رهاسازی جرثقیل به‌صورت معلق بالای سر افراد
 • عدم سوارشدن افراد بر روی قلاب یا بار جرثقیل
 • خودداری از ایجاد شوک و حرکت ناگهانی به جرثقیل
 • پیش از اتصال بار به قلاب ترولی را باید کاملاً بالای بار قرار داد. انجام این عمل به دلیل عدم ایجاد لنگر در قلاب ضروری است
 • اطمینان از عمودی قرار گرفتن سیم‌های بین قلاب و ترولی
 • عدم کشیدن با
 • تست ترمز پیش از بالا بردن بار

نقشه ساخت پل جرثقیل سقفی

استفاده از تجهیزات تشخیص میزان بار برای تأمین ایمنی جرثقیل سقفی

پیش از هر چیز باید گفت که تجهیزات تشخیص بار را می‌توان بر روی انواع جرثقیل‌ها تعبیه کرد. بنابراین در نظر گرفتن چنین ابزارهایی برای تأمین ایمنی جرثقیل سقفی کاری آسان خواهد بود. نکته حائز اهمیت در رابطه با این تجهیزات آن است که علاوه بر تأمین ایمنی این دستگاه، قیمت آن‌ها نیز بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه می‌باشد. بکارگیری این تجهیزات باعث می‌شود بدون توجه به وزن بار که بر روی آن درج شده است وزن بار را تخمین زد. این تجهیزات، ابزارهای سودمند و کم‌هزینه‌ای هستند که از بروز اشتباهات ساده اما پرهزینه جلوگیری کنند. در نتیجه ایمنی جرثقیل تا حد زیادی تأمین خواهد شد.

کشش جانبی بار و ایمنی دستگاه

یکی از خطاهای رایج در استفاده و همچنین نقض ایمنی جرثقیل سقفی مربوط به اندازه کشش و طول سیم است. به این ترتیب که به اندازه کشش و طول سیم بکسل می‌توان بدون هیچ‌گونه دردسری باری را با دستگاه جابجا کرد. زیرا با در نظر گرفتن اندازه و کشش سیم بکسل اطمینان پیدا می‌کنید که وزن بار بسیار پایین‌تر از ظرفیت جرثقیل است. مطابق با استانداردهای جهانی و آنچه سازندگان این دستگاه اعلام نموده‌اند، کلیه جرثقیل‌ها به ویژه جرثقیل‌های سقفی تنها جهت بالا و پایین بردن بار در جهت عمودی طراحی و ساخته شده‌اند.

بخش های اصلی جرثقیل کارگاهی

 

حقیقت این است که کشیدن بار به‌صورت جانبی ‏می‌تواند خطرات متعددی ایجاد نماید و ایمنی جرثقیل سقفی را تحت‌الشعاع قرار دهد. زیرا در درجه اول و در صورت کشش بار به‌صورت جانبی ممکن است سیم بکسل از شیار مخصوص به خود خارج شود. سپس بر روی سیم بکسل‌های دیگر و حتی درام نیز کشیده شود. در این صورت سیم بکسل به شدت دچار آسیب‌دیدگی خواهد شد. علاوه بر آن گاهی هم ممکن است سیم بکسل به دلیل وجود بار جانبی به بیرون بپرد و به دور شفت درام بپیچید. در نتیجه فشار مضاعفی بر آن وارد شده و موجب آسیب‌دیدگی آن شود. لازم به ذکر است که بار جانبی باعث وارد آمدن نیروی بسیار بالا به سیم بکسل می‌شود. این در حالی است که سیم بکسل‏ها توان و قدرت تحمل نیروی زیاد را ندارند.

اضافه‌بار و نقض ایمنی دستگاه

بدون شک اضافه‌ بار مهم‌ترین عامل نقض ایمنی جرثقیل سقفی است. بسیاری از افراد معتقدند که طراحان و سازندگان آن، ضریب اطمینان قابل قبولی را برای این دستگاه در نظر گرفته‌اند. در واقع این تصور کاملاً غلط و بسیار خطرآفرین است. هرچند که برای ایمنی جرثقیل سقفی ضریب ایمنی بالایی در نظر گرفته شده است با این وجود در تمام حالات صدق نمی‌کند.

 

از طرفی جرثقیل سقفی بر روی سازه‌ای مانند سقف و ستون‌های کارگاه نصب می‌شود که دارای ضریب ایمنی مشترکی با آن نیست. حال تصور این‌که جرثقیلی با بار اضافه تحت اضافه‌بار قرار گرفته چه وضعیتی خواهد داشت. جرثقیل و ساختمانی که دستگاه در آن نصب شده توسط مهندسین ساخته شده‌ که تا حد زیادی مقرون‌به‌صرفه‏ می‌باشد. بنابراین لزومی ندارد با اضافه کردن بار اضافه بر ظرفیت، زندگی خود و سایرین را به خطر انداخت.

لازم به ذکر است که تنها بخشی از تجهیزات جرثقیل به سیستم حفاظتی در برابر اضافه‌بار مجهز شده‌اند. با این حال پیش‌تر در جهت رعایت ایمنی جرثقیل سقفی کلیه تولیدکنندگان و طراحان جرثقیل‌های زنجیری به استفاده از سیستم حفاظت در مقابل اضافه‌بار ملزم شده‌اند. این در حالی است که این الزام در رابطه با جرثقیل‌های سیم بکسلی وجود ندارد.

جمع‌بندی

آشنایی با روش‌های صحیح و استاندارد استفاده از جرثقیل‌ سقفی و همچنین آگاهی از باید و نبایدهای مربوط به این موضوع مهم‌ترین موارد ایمنی جرثقیل سقفی بشمار می‌آید. متأسفانه موارد بسیاری وجود دارند که در محیط کار با جرثقیل سقفی رعایت نمی‌شوند. از جمله این موارد می‌توان به کشش جانبی، بار غیرمجاز، ترمز ثانویه، قطع کن‏ها و استفاده از دور معکوس جهت پایین آوردن کاهش سرعت و بررسی فنی جرثقیل اشاره کرد. خرید تجهیزات ایمنی جرثقیل‌های سقفی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید صاحبان این نوع جرثقیل آن را موردتوجه خاص قرار دهند. این افراد می‌توانند از طریق مجموعه جرثقیل قلی زاده جهت خرید این ابزارها و تجهیزات اقدام کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات