جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

قطعات یدکی جرثقیل سقفی + روش نگهداری

قطعات یدکی جرثقیل سقفی و آگاهی از عملکرد و نگهداری آن‌ها جزء موارد بسیار مهم برای صاحبان جرثقیل و همچنین افرادی است که از نزدیک با این ماشین کار می‌کنند. نکته حائز اهمیت در رابطه با قطعات جرثقیل سقفی آن است که باید دارندگان آن همیشه این قطعات را در انبار به صورت آماده داشته باشند. تا در صورت خرابی یک قطعه در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام نمایند. مجموعه جرثقیل قلی‌زاده ارائه دهنده انواع قطعات جرثقیل سقفی است که می‌توان مرغوب‌ترین قطعات را از آن‌ خریداری کرد. در ادامه انواع قطعات یدکی این نوع جرثقیل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع قطعات یدکی جرثقیل سقفی

قطعات مصرفی جرثقیل سقفی دماگ

 

قطعات یدکی جرثقیل سقفی شامل چندین ابزار و وسیله کاربردی می‌باشند که در مجموع ساختار فیزیکی و فنی دستگاه را تشکیل می‌دهند. از جمله این قطعات عبارتند از:

گیربکس

گیربکس یکی از اجزای جرثقیل سقفی می‌باشد.  قطعه‌ای است که سیستم آن بر پایه انتقال قدرت به درام و چرخ‌ها طراحی شده است. به این معنی که بخش مشخص و کنترل شده‌ای از دور موتور دستگاه را به کمک چرخ دنده‌هایی که در درون گیربکس تعبیه شده‌اند به کلیه چرخ‌ها انتقال می‌دهد. در نتیجه کنترل نیرو و افزایش سرعت در جرثقیل اتفاق می‌افتد. وجود گیربکس در ساختار جرثقیل سقفی باعث می‌شود تا بدون افزایش دور موتور آن را در حالت مورد نظر و دلخواه کنترل نمود.

قلاب

قلاب یا هوک یکی دیگر از قطعات یدکی جرثقیل سقفی است که از آن به منظور گرفتن و بالا بردن بار و بسیاری از تجهیزات دیگر در بالابر استفاده می‌شود. در واقع قلاب نقطه اتصال بار و جرثقیل محسوب خواهد شد.

سازندگان این قطعه، قلاب را در انواع مدل‌ها و تناژ‌ها تولید می‌کنند. از هر مدل جهت بارگیری نوع وسیله یا اجسام خاص بهره گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که برخی از تولید‌کنندگان این قطعه برای ایجاد تغییر در ارتفاع بالابر و یا تناژ جرثقیل قلاب را تغییر می‌دهند. در چنین حالتی اگر قلاب را کاملاً اصولی و استاندارد طراحی نکنند مشکلات بسیاری در زمان استفاده از آن بروز خواهند کرد. این در حالی است که اغلب قریب به اتفاق تولید‌کنندگان قلاب جرثقیل، در زمان طراحی و تولید برای آن سرتیفیکیت را در نظر می‌گیرند.

قلاب های موجود در انبار

 

 

درام: یکی قطعات یدکی مهم جرثقیل سقفی

درام یک وسیله و ابزار جهت انتقال نیرو به سیم بکسل است. این وسیله از جمله اصلی‌ترین قطعات یدکی جرثقیل سقفی می‌باشد که در دو مدل ساده و چند لایه تولید می‌شود. وجود این وسیله در بالابر سقفی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا نقش مؤثری در نگهداری سیم بکسل ایفا می‌کند. از طرفی ایجاد هرگونه خرابی و نقص در آن فرسایش و خرابی سیم بکسل را به همراه دارد. طراحی این وسیله به نحوی است که شیار‌های استانداردی در درون آن ایجاد می‌کنند تا به این ترتیب میان سیم بکسل‌ها فاصله به وجود بیاید.

درام جرثقیل سقفی دماگ با کمربند

ایجاد فاصله میان سیم بکسل‌ها از فرسودگی و خرابی سیم آن‌ها که یکی از قطعات یدکی جرثقیل سقفی هستند جلوگیری می‌شود. البته باید متوجه بود که به مرور زمان و بعد از استفاده مداوم از بالابر، احتمال از بین رفتن شیار‌ها وجود دارد. این امر می‌تواند سبب خرابی و پارگی سیم بکسل شود. برای پیشگیری از بروز هرگونه حادثه ناشی از فرسودگی و خرابی سیم بکسل لازم است هر چند وقت یک‌بار آن را مورد بررسی دقیق قرار داد. به این ترتیب می‌توان از سلامت و ایمنی آن اطمینان حاصل کرد.

شین برق‌رسان اصلی

شین برق‌رسانی وظیفه هدایت و جمع‌آوری سیم‌های برق آویزان جرثقیل را به عهده دارد.

پل

پل یکی از اصلی‌ترین قطعات جرثقیل است که بالابر بر روی آن قرار می‌گیرد. پل با استفاده از دو کلگی به ریل‌های دو طرف متصل می‌شود. جرثقیل‌های دو پل دارای دو عدد پل موازی هم هستند که با فاصله مشخص از هم قرار می‌گیرند.

کلید فرمان

یکی از مهم‌ترین بخش‌های جرثقیل سقفی که برای هدایت عملکرد آن لازم است، کلید فرمان است. کلید فرمان الکترونیکی بوده و فرمان‌های حرکتی جرثقیل را دریافت می‌کند. این کلید با استفاده از کابل به شین برق‌رسان کالسکه و موتور آن متصل می‌شود.

چرخ‌های کلگی

تمامی کلگی‌ها دارای چرخ هستند تا امکان حرکت آسان روی ریل‌ها را داشته باشند.

ریموت کنترل

یک قطعه کوچک کنترل مانند است که به وسیله بلوتوث به جرثقیل متصل می‌شود. امکان کنترل عملکرد جرثقیل به صورت از راه دور با استفاده از این قطعه وجود خواهد داشت.

کوپلینگ

کوپلینک جرثقیل سقفی دماگ

این ابزار مهم و کاربردی برای انتقال حرکت گردشی و نیروی گشتاوری از یک بخش به بخش دیگر استفاده می‌شود. از کوپلینگ برای کمک به مهار ارتعاشات حرارت و ایجاد جریان القایی الکتریکی از یک نقطه به نقطه بهره گرفته می‌شود.

کمربند سیم بکسل

کمربند از دیگر قطعات یدکی جرثقیل سقفی است که از آن برای هدایت سیم بکسل به شکل منظم بر روی درام جرثقیل استفاده می‌شود. متریال مورد استفاده در ساخت این وسیله تفلون و چدن می‌باشد. همچنین کمربند ناظم سیم بکسل در این نوع بالابر را با روش مهندسی معکوس طراحی می‌کنند. نصب آن بر روی جرثقیل باید توسط تکنسین‌های مجرب و کارشناسان خبره انجام شود.

الکتروموتور – قطعات یدکی جرثقیل سقفی

الکتروموتور از دیگر قطعات یدکی جرثقیل سقفی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. این قطعه از دو بخش اصلی استاتور و روتور تشکیل شده است. استاتور در

اصل همان بخش ثابت موتور بوده که از کلاف‌های سیم پیچی شده تشکیل شده است.

موتورگیربکس های Sew

لنت ترمز

همان‌گونه که موتور و بالابر از جمله بخش‌های بسیار مهم جرثقیل سقفی به حساب می‌آیند لنت ترمز هم به‌عنوان یکی دیگر از قطعات یدکی جرثقیل سقفی نقش عمده‌ای را در عملکرد این دستگاه ایفا می‌کند. باید گفت عوامل همچون:

  • جنس
  • نوع
  • اندازه
  • ابعاد
  • و… در انتخاب لنت ترمز تأثیرگذار هستند.

مهم‌ترین قطعات یدکی جرثقیل سقفی کدام‌اند؟

در میان تمامی موارد ذکرشده الکتروموتور و گیربکس مهم‌ترین لوازم یدکی جرثقیل سقفی بشمار می‌آیند. این دو قطعه وظیفه تأمین نیروی حرکتی جرثقیل را بر عهده دارند. به همین دلیل نوع طراحی و توجه به استاندارد‌ها در زمان تولید این وسیله از اهمیت بالایی برخوردار است. نگهداری این دو وسیله کاری بسیار راحت می‌باشد. هر شش ماه یک‌بار بررسی این دو قطعه جهت مراقبت و ارزیابی عملکرد آن‌ها کفایت می‌کند. در واقع چک کردن سلامت این قطعات باعث افزایش ایمنی جرثقیل خواهد شد.

نگهداری و نکات مهم درباره قطعات جرثقیل سقفی

در اکثر قطعات جرثقیل سقفی و سایر جرثقیل‌های دیگر امکان مشابه‌سازی وجود دارد. بااین‌حال برای ساخت هر قطعه باید از انواع تجهیزات و امکانات مخصوص و تخصصی استفاده شود. گفتنی است که به‌کارگیری این نوع تجهیزات در ساخت قطعات یدکی بالابر سقفی چه الکتریکال و چه مکانیکی باید توسط متخصصین صنعتی انجام شود.

در زمینه نگهداری قطعات جرثقیل‌های سقفی، ضروری است که یک برنامه نگهداری منظم را دنبال کنید تا عملکرد بهینه را تضمین کرده و از خرابی‌های پرهزینه جلوگیری کنید. یکی از جنبه‌های کلیدی نگهداری جرثقیل‌های بالابر سقفی انجام بازرسی‌های منظم است. بررسی نشانه‌های خوردگی بر روی قطعات مانند قلاب‌ها، چرخ ها و کابل‌ها. با جایگزینی به‌موقع می‌تواند عمر مفید جرثقیل‌های بالابر را افزایش دهد و از خطرات حوادث در محیط کار بکاهد.

راهبر های طولی - کلگی راهبر طولی

علاوه بر این مهم است که دستورالعمل‌های تولیدکننده را برای نگهداری و روان کردن قطعات جرثقیل‌های بالابر رعایت کنید. روان کردن مناسب قطعات متحرک مانند چرخ ها و بلبرینگ‌ها می‌تواند عمر آن‌ها را افزایش دهد و از خوردگی زودرس جلوگیری کند.

در مجموع، سرمایه‌گذاری در نگهداری صحیح قطعات جرثقیل‌های بالابر برای تضمین عملکرد ایمن و کارآمد جرثقیل شما حیاتی است. به خاطر داشته باشید، یک جرثقیل بالابر با نگهداری مناسب دارای ارزش حیاتی در هر محیط صنعتی است، بنابراین مراقبت از آن را در اولویت قرار دهید تا عملکرد و ایمنی آن را بیشینه کنید.

دلایل تعویض قطعات یدکی جرثقیل سقفی و اهمیت آن

اصلی‌ترین دلیل عملکرد نامناسب جرثقیل سقفی خرابی قطعات است. از این رو در صورت مشاهده هر گونه نقص باید نسبت به تعویض و جایگزین کردن اجزای یدکی جرثقیل سقفی اقدام کرد. از طرفی استفاده طولانی مدت از جرثقیل موجب استهلاک قطعات آن می‌شود. در این حالت نیز تعویض قطعات فرسوده از اهمیت بالایی برخوردار است. تعویض به موقع قطعات یدکی موجب افزایش عملکرد مناسب جرثقیل می‌شود. همچنین تضمین‌کننده ایمنی دستگاه و افرادی است که با آن کار می‌کنند.

جمع‌بندی

همان گونه که مشاهده کردید قطعات یدکی جرثقیل سقفی شامل چندین قطعه مهم و حساس می‌باشند که هر کدام به نوبه خود نقش بسزایی در عملکرد دستگاه ایفا می‌کنند. از این رو کنترل آن‌ها از لحاظ کیفیت و کارایی حائز اهمیت می‌باشد. در صورتی که صاحب جرثقیل سقفی هستید و قصد خرید قطعات یدکی برای آن را دارید می‌توانید از طریق مجموعه جرثقیل قلی‌زاده اقدام کنید. این شرکت از جمله شرکت‌های معتبر در زمینه فروش انواع قطعات یدکی ماشین آلات سبک و سنگین است که انواع قطعات یدکی را با کیفیت بالا به مشتریان ارائه می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات