جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

آشنایی با کاربردهای جرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی یکی از انواع جرثقیل‌هایی می‌باشد که در بیشتر صنایع و کارخانه‌ها می‌توانیم آن را مشاهده کنیم. به صورت کلی جرثقیل‌ها بر اساس نوع نصب، نوع حرکت خود، اجزاء و ظرفیت و تحمل بار به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

جرثقیل‌های بازویی را نمی‌توان جزء قدرتمندترین جرثقیل‌ها به حساب آورد. اما می‌توان آن را پرکاربردترین و کارآمدترین جرثقیل نامید. زیرا استفاده از این جرثقیل با محدودیت بسیار کمی همراه بوده و این خود مزیت بزرگی برای جرثقیل است. برای خرید انواع بهترین جرثقیل بازویی می‌توانید با مجموعه جرثقیل قلی‌زاده تماس بگیرید. در این مقاله از سایت قلی‌زاده، می‌خواهیم به معرفی اختصاصی جرثقیل بازویی، کاربردها، انواع و قیمت آن بپردازیم.

جرثقیل بازویی چیست؟

جرثقیل بازویی، جرثقیلی سقفی است که در اکثر مواقع دارای یک محور عمودی و یک محور افقی است. محور عمودی به عنوان پایه‌ای عمل می‌کند که محور افقی (بازو) بر روی آن نصب می‌شود. در واقع شکل این جرثقیل همانند شکل L برعکس است. بالابر و موتور آن بر روی محور افقی جرثقیل نصب خواهند شد.

آشنایی با جرثقیل بازویی
برای آشنایی با کاربردهای انواع جرثقیل سقفی اینجا را کلیک کنید.

ظرفیت و تحمل بار جرثقیل بازویی از جرثقیل‌های سقفی و دروازه‌ای کمتر است. به زبانی دیگر، این جرثقیل‌ها برای کارهای سبک در صنایعی که حداکثر میزان بار 15 تن باشد استفاده می‌شود. اگر میزان بار بیشتر از 15 تن باشد، باید از انواع دیگر جرثقیل استفاده شود.

محور افقی در جرثقیل بازویی توانایی چرخش به دور ستون را دارد. البته زاویه چرخش محور افقی در انواع جرثقیل‌های بازویی با هم متفاوت است. در برخی از این جرثقیل‌ها، محور افقی قادر به چرخش 360 درجه می‌باشد. اما در برخی از انواع دیگر، این زاویه به 200 درجه و 180 درجه کاهش پیدا می‌کند.

ویژگی‌های جرثقیل بازویی کدامند؟

برای آنکه بیشتر با جرثقیل بازویی آشنا شوید می‌خواهیم به ویژگی‌ها و مشخصات این جرثقیل بپردازیم. از ویژگی‌های بارز این نوع جرثقیل می‌توان به قیمت خرید کمتر، راه‌اندازی آسان‌تر و نگهداری کم هزینه‌تر آن اشاره کرد. در واقع این جرثقیل به سبب آنکه برای کارهای سبک به کار می‌رود قیمت خرید آن نیز مناسب می‌باشد. برای جابجایی بارهای سنگین‌تر از انواع دیگر جرثقیل بهره می‌برند.

  • چرخش محور افقی یا همان بازو در این جرثقیل‌ها هم به صورت دستی و هم با استفاده از موتور گردان امکان‌پذیر است.
  • جرثقیل‌های بازویی را می‌توان بر روی فونداسیون، ستون، دیوار، پلیت و … نصب کرد. تنوع فراوانی در نوع نصب موجب پدید آمدن انواع این جرثقیل‌ها شده است.
  • برخی از جرثقیل‌های بازویی پرتابل هستند و می‌توان آن‌ها را جابجا کرد. البته میزان ظرفیت این جرثقیل‌ها به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

جرثقیل بازویی در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

 

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم جرثقیل بازویی از آن جرثقیل‌هایی است که در همه مکان‌ها کاربرد دارد. زیرا این جرثقیل از لحاظ ابعاد دارای سایز بسیار مناسبی می‌باشد. بنابراین هم در محیط‌های باز و هم در محیط‌های بسته به آسانی می‌توان از آن استفاده کرد. اما کاربرد اصلی این جرثقیل‌ها برای مکان‌هایی است که حداکثر میزان بار آن‌ها 10 الی 15 تن است. در واقع این جرثقیل در صنایع سنگین نمی‌تواند پاسخگو باشد.

کاربردهای جرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی در سوله‌ها، انبارها، ایستگاه‌های بارگیری در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، عملیات نظامی، پروژه‌های عمرانی و … کاربرد دارد. صنایع جوشکاری، ماشین‌کاری، مونتاژ و بسته‌بندی از صنایعی هستند که جرثقیل بازویی در آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند.

مزایای استفاده از جرثقیل‌های بازویی

استفاده از جرثقیل بازویی به نسبت دیگر جرثقیل‌ها دارای مزیت‌های فوق‌العاده‌ای است. جرثقیل‌های سقفی و دروازه‌ای به فضای زیادی برای نصب نیاز دارند. در واقع این جرثقیل‌ها فضای زیادی را اشغال می‌کنند. اما بالابرهای بازویی را می‌توان حتی در محیط‌های بسیار کوچک با محدودیت فضا نیز نصب و راه‌اندازی کرد.

مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه از دیگر مزیت‌های این جرثقیل است. امکان تنظیم ارتفاع و طول بازو در این جرثقیل‌ها امکان‌پذیر می‌باشد. بنابراین با توجه به شرایط بار می‌توان این ارتفاع را تنظیم کرد. پرتابل بودن یکی دیگر از نقاط قوت این جرثقیل است. این جرثقیل‌ها در برابر جرقه، حرارت و عوامل محیطی مختلف از خود مقاومت نشان می‌دهند.

انواع جرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی بر اساس نوع نصب و راه‌اندازی و همچنین تحمل بار به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. جرثقیل ستونی، جرثقیل متحرک و جرثقیل گردان از انواع این جرثقیل‌ها می‌باشند. در ادامه به معرفی هر کدام از این جرثقیل‌ها می‌پردازیم.

جرثقیل ستونی

این جرثقیل بازویی برای نصب به یک تکیه گاه مانند ستون و یا دیوار نیاز دارد. در نتیجه می‌توان به آسانی این جرثقیل‌ها را هم در فضای باز و هم در فضای بسته به کار برد. حرکت بازوی این جرثقیل هم به صورت دستی و هم به صورت الکتریکی یا برقی امکان‌پذیر می‌باشد. اگر بدنه این جرثقیل گالوانیزه باشد در برابر عوامل محیطی مقاومت زیادی خواهد داشت.

آشنایی با کاربردهای جرثقیل بازویی

جرثقیل متحرک

این نوع از جرثقیل بازویی را می‌توان بر روی دیوار و یا ستون‌های پرشیب نصب کرد. البته میزان ظرفیت این جرثقیل پایین‌تر بوده و به میزان 6 الی 10 تن می‌باشد. زاویه حرکت بازوی این جرثقیل بسیار محدودتر است. بنابراین نیازی به فضاهای بسیار بزرگ و گسترده برای حرکت ندارد.

جرثقیل گردان

جرثقیل گردان یکی از بهترین انواع جرثقیل بازویی می‌باشد که محور آن توانایی چرخش 200 الی 360 درجه را دارد. محور افقی این جرثقیل هم به صورت دستی و هم به صورت برقی کار می‌کند. ظرفیت این جرثقیل بسیار بالا بوده و به 15 تن نیز می‌رسد. این نوع جرثقیل فضای بیشتری را نسبت به بقیه اشغال می‌کند. بنابراین در فضاهای بزرگ و گسترده از آن بهره می‌برند.

قیمت جرثقیل بازویی چقدر است؟

 

همان‌طور که در بخش قبل اشاره کردیم جرثقیل بازویی انواع مختلفی دارد. هر کدام از انواع این جرثقیل‌ها دارای عملکرد و نحوه نصب و راه‌اندازی متفاوتی هستند. بنابراین قیمت آن‌ها نیز کاملاً با هم فرق می‌کند. البته به صورت کلی، قیمت جرثقیل‌های بازویی بسیار ارزان‌تر از قیمت دیگر انواع جرثقیل‌ها می‌باشد. بنابراین می‌توان با هزینه و بودجه کمتری، یک جرثقیل بازویی بسیار باکیفیت را خریداری کرد.

خرید جرثقیل بازویی

در خرید جرثقیل بازویی باید به نوع جرثقیل، ظرفیت آن، نوع نصب و راه‌اندازی، نوع چرخش بازو، زاویه چرخش و … توجه کنید. در واقع باید جرثقیل خریداری شده با کاربرد مورد نیاز شما کاملاً هماهنگ باشد. بنابراین در خرید این جرثقیل، ابتدا باید به نیاز خود توجه کنید سپس جرثقیل مناسب خود را خریداری نمایید. برای خرید جرثقیل تنها به شرکت‌هایی معتبر و باسابقه در زمینه فروش جرثقیل همانند مجموعه جرثقیل قلی‌زاده اعتماد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات