جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

شین برق‌رسان جرثقیل سقفی- شین بسته و شین باز جرثقیل

شین برق‌رسان جرثقیل سقفی یکی از مهم‌ترین قطعات الکتریکی مورد استفاده در ساخت انواع جرثقیل‌های برقی است. در جرثقیل‌های برقی، برخی قطعات به صورت اختصاصی به بخش برق‌رسانی و الکتریک جرثقیل مربوط می‌شوند. برق‌رسانی صحیح به جرثقیل‌های برقی بسیار مهم است. زیرا این جرثقیل‌ها با نیروی الکتریکی کار می‌کنند. بنابراین ایجاد هر گونه مشکل در انتقال نیرو می‌تواند موجب تضعیف کارکرد جرثقیل و اختلال در عملکرد آن شود.

در این بخش می‌خواهیم به معرفی یکی از مهم‌ترین قطعات برق‌رسانی جرثقیل، یعنی شین برق‌رسانی جرثقیل سقفی بپردازیم. همچنین مشخصات، انواع، کاربرد‌ها و خرید آن از بازرگانی جرثقیل قلی‌زاده را نیز بررسی خواهیم کرد.

شین برق‌رسان جرثقیل سقفی (Busbar) چیست؟

مقطع شین برق رسان جرثقیل سقفی

 

شین برق‌رسان جرثقیل سقفی، یک نوع قطعه الکتریکی است که وظیفه برق‌رسانی به جرثقیل را در خطوط طولی از طریق کابل برق رسان را به عهده دارد. به این قطعه، شینه برق‌رسان یا باسبار (Busbar) نیز می‌گویند. این روش یک نوع مکانیزم لغزش در بین شینه و زغال جاروبک است که موجب انتقال برق می‌شود.

جاروبک (زغال) وسیله‌ای است که با حرکت بر روی شینه انتقال برق را انجام می‌دهد. به صورت کلی شین‌های برق‌رسان از آمپر‌های ۴۰ تا ۲۸۰ تولید و عرضه می‌شوند. استفاده از انواع آمپر‌های شین برق‌رسان جرثقیل سقفی، به نیاز جرثقیل بستگی دارد. شین برق‌رسان بهترین روش جهت برق‌رسانی طولی در انواع جرثقیل‌های کارگاهی و صنعتی است.

مشخصات و ویژگی‌های شین برق‌رسانی جرثقیل سقفی

شین برق‌رسان جرثقیل سقفی مشخصات و ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد. به همین دلیل به یکی از پرکاربردترین و متداول‌ترین قطعات الکتریکی مورد استفاده در جرثقیل‌ها بدل شده است. جهت آشنایی بیشتر شما با باسبار جرثقیل می‌خواهیم برخی از مشخصات و ویژگی‌های آن را معرفی کنیم.

• مناسب جهت مسیر‌های طولانی برق‌رسانی به جرثقیل

• قابلیت تغذیه کردن چندین جرثقیل به صورت همزمان

• عمر، دوام و ماندگاری طولانی و ایمنی بسیار بالا

• طراحی و تولید شده در انواع مختلف (متریال، نوع اجراء، پوشش و مقدار آمپر)

• قابل استفاده در انواع محیط‌های کارگاهی با دما و آلودگی و رطوبت بالا

• متداول در برق‌رسانی طولی جرثقیل‌های سقفی

• خاصیت مدولار داشته و می‌توان بخش‌های آن را به صورت جداگانه تعویض کرد.

کاربرد اصلی شین برق‌رسان جرثقیل سقفی

شین برق‌رسان جرثقیل سقفی

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، کاربرد اصلی شین برق‌رسان جرثقیل سقفی، برق‌رسانی در مسیر‌های طولی است. البته توجه داشته باشید که باسبار علاوه بر جرثقیل‌های سقفی در جرثقیل‌های بازویی، صنعتی، الکترومکانیکی، دروازه‌ای و… بسیار پرکاربرد است. در انواع کارگاه‌ها، کارخانه‌های بزرگ و صنایع مختلف می‌توان از باسبار جرثقیل استفاده کرد. بنابراین از این نظر با محدودیت خاصی رو به رو نخواهیم بود.

انواع شین برق‌رسان جرثقیل سقفی کدامند؟

شین برق‌رسان جرثقیل سقفی در دو نوع بسته و باز تولید و عرضه می‌شود. هر کدام از انواع این شین‌ها، خود به انواع گوناگونی دسته‌بندی خواهند شد. در ادامه هر کدام از انواع Busbar جرثقیل سقفی را بررسی خواهیم کرد.

خط برق‌رسان بسته

شین بسته برق‌رسان در دو نوع با کاور AL و کاور PVC تولید می‌شود.

شین بسته پوشش آلومینیوم (AL)

شین‌های بسته آلومینیومی در محیط‌هایی که دمای هوا بین ۲۰ الی ۱۰۰ درجه سانتی گراد قرار دارد، استفاده می‌شوند. البته خط برق‌رسان آلومینیوم در مدت زمان کوتاه می‌تواند دمای ۱۳۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند.

اختلاف ضریب انبساط مس و آلومینیوم در این دما تأثیر‌گذار می‌شود. به همین دلیل در این شرایط برای طول‌های بالای ۲۰۰ متر از منبع انبساط خط برق بهره می‌برند. شین‌های بسته آلومینیومی در رنج‌های ۴۰/۶۰/۸۰/۱۲۰/۱۶۰/۲۰۰/۲۴۰/۲۸۰ آمپر قابل تولید هستند.

شین بسته پوشش پی وی سی (PVC)

در تمامی واحد‌های صنعتی که دما پایین‌تر از ۷۰ درجه سانتی گراد باشد، شین برق‌رسانی جرثقیل با پوشش PVC توصیه می‌شود. ضربه‌پذیری، نصب آسان، انعطاف‌پذیری و… از مزایای شین بسته با کاور پی وی سی هستند. در این نوع شین‌ها، جنس قسمت لغزان از استیل یا مس است. تکنسین بنا به شرایط کار نوع هادی را مورد استفاده را معرفی می‌کند. این شین‌ها در تناژ‌های ۴۰/۶۰/۸۰/۱۲۰/۱۶۰/۲۰۰/۲۴۰/۲۸۰ آمپر قابل تولید هستند.

خط برق‌رسان باز

شین باز جرثقیل سقفی برای مکان‌هایی به کار می‌رود که تعداد جرثقیل‌ها زیاد و مسیر طولانی باشد. این نوع شین ایمنی پایینی داشته و احتمال برق گرفتگی را نیز افزایش می‌دهد. شین‌های باز معمولاً در شرایط کاری بسیار سخت کاربرد دارند.

• power supply line (t-busbar)

این نوع شین‌های برق‌رسان باز برای سالن‌هایی بسیار گرم (سالن‌های ذوب) کاربرد دارند. این باسبار در دو رنج ۶۰۰ و ۱۰۰۰ آمپر تولید می‌شود.

• wampfler type ( ۸۱۳ & ۸۱۲ )

در محیط‌های آلوده که نیاز به سرعت بالا در مسیر‌های طولانی باشد، از این نوع شین برق‌رسان جرثقیل سقفی بهره می‌برند. این شین‌ها معمولاً از ۱۰۰ آمپر تا ۱۰۰۰ آمپر در دو تیپ ۸۱۲ و ۸۱۳ تولید می‌شوند.

خرید شین برق‌رسان جرثقیل سقفی

شین بسته و شین باز جرثقیل

 

اگر قصد خرید شین برق‌رسان جرثقیل سقفی را دارید، ابتدا باید به نکات مهمی در مورد آن توجه داشته باشید. زیرا شین‌های برق‌رسان در انواع مختلف باز، بسته و آمپر‌ها و پوشش‌های مختلفی تولید می‌شوند. بنابراین باید دقت کنید که شما به کدام یک از این باسبار‌ها نیاز خواهید داشت. نوع جرثقیل و شرایط محیطی می‌تواند در انتخاب صحیح شین برق‌رسانی و خرید آن مؤثر باشد. کارشناسان فروش جرثقیل قلی‌زاده می‌توانند شما را در انتخاب و خرید انواع شین برق‌رسان یاری دهند.

شین برق‌رسان جرثقیل سقفی را حتماً از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر نظیر بازرگانی جرثقیل قلی‌زاده خریداری نمایید. زیرا مراکز نامعتبر ممکن است نمونه‌های بی‌کیفیت و تقلبی به شما بفروشند. خرید شین برق‌رسانی بی‌کیفیت نه تنها موجب ضربه به کل سیستم حمل و نقل خواهد شد. بلکه هزینه و وقت شما را نیز هدر می‌دهد.

قیمت شین برق‌رسان جرثقیل سقفی

قیمت شین برق‌رسان جرثقیل سقفی به عوامل متعددی بستگی داشته و اصلاً قیمت ثابت و یکسانی ندارد. همان طور که قبلاً توضیح دادیم، شین‌ها انواع مختلفی داشته و در متریال‌ها و رنج‌های آمپر متفاوتی تولید می‌شوند. بنابراین هر کدام از این قطعات دارای قیمت مختص به خودشان هستند. جهت دریافت قیمت دقیق و بروز شده باسبار جرثقیل حتماً با کارشناسان فروش بازرگانی قلی‌زاده در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی شین برق‌رسان جرثقیل سقفی، چگونگی کاربرد، مشخصات و انواع آن پرداختیم. شین‌های برق‌رسان بهترین قطعات جهت انتقال نیروی الکتریکی مورد نیاز برای کارکرد جرثقیل هستند. خرید انواع باکیفیت شین برق‌رسان می‌تواند کارکرد خوب جرثقیل سقفی را تضمین نماید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات