جرثقیل قلی‌زاده (هوک)

کاربرد‌های جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی جزء تجهیزات و ماشین آلات صنعتی است که برای جابجا کردن بار‌های بسیار سنگین در صنایع به کار می‌رود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و خلق تجهیزات مختلف، دیگر صنایع همانند گذشته مجبور به استفاده از روش‌های قدیمی نیستند. در واقع در گذشته برای جابجایی بار‌های سنگین در صنایع وقت، انرژی و هزینه زیادی صرف می‌شد. زیرا برای این کار به نیروی انسانی زیادی نیاز بود.

امروزه تنها با فشردن چند عدد دکمه می‌توان به راحتی سنگین‌ترین بار‌ها را در مدت زمان کوتاه جابجا کرد. در این مطلب قصد داریم به معرفی جرثقیل سقفی که یکی از پرکاربردترین ماشین آلات پیشرفته در صنایع است، بپردازیم.

جرثقیل سقفی، غول همه کاره صنایع

قبل از آنکه کاربرد‌های جرثقیل سقفی را بپردازیم، بد نیست مقداری این دستگاه کاربردی را معرفی کنیم. جرثقیل‌های سقفی نوعی از جرثقیل‌ها هستند که به سقف سازه‌ها متصل می‌شوند و می‌توانند بار‌های سنگین را جابجا کنند. این جرثقیل‌ها دارای اجزایی مانند تیرک‌ها، پل‌ها، موتورگیربکس، درام، قلاب، سیم بکسل و… هستند. تیرک‌ها و پل‌ها اجازه حرکت آزادانه را برای بالابر جرثقیل فراهم می‌کنند. پل یا پل‌ها به صورت عمود بر روی دو عدد ریل قرار می‌گیرند و می‌توانند در امتداد ریل‌ها حرکت کنند.

موتورگیربکس وظیفه تبدیل نیروی الکتریکی به نیروی مکانیکی را به عهده دارد. بنابراین موتورگیربکس می‌تواند درام را به حرکت درآورده و سیم بکسل با پیچیده شدن به دور درام، بار‌ها را لیفت می‌کند. جرثقیل‌های سقفی به عملکرد قدرتمند و کارکرد مناسب خود مشهور هستند. به همین دلیل در اکثر صنایع این نوع جرثقیل‌ها را بر دیگر انواع جرثقیل‌ها ترجیح می‌دهند.

ویژگی‌ها و مشخصات جرثقیل سقفی

برای آنکه بهتر با جرثقیل سقفی آشنا شوید، بهتر است ابتدا در مورد ویژگی‌های آن بهتر بدانید. برخی از مهم‌ترین مشخصات جرثقیل‌های سقفی به صورت زیر هستند:

 • جرثقیل‌های سقفی در ظرفیت‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. بنابراین برای انواع تناژ بار مناسب هستند.
 • این جرثقیل‌ها مجهز به ترمز‌های اضطراری جهت جلوگیری از سقوط بار در هنگام حمل و نقل آن هستند. بنابراین سطح ایمنی آن‌ها بسیار بالاست.
 • از بهترین و باکیفیت‌ترین متریال‌ها برای ساخت اجزای جرثقیل بهره می‌برند.
 • جرثقیل‌های سقفی قادراند بار را در شش جهت و به صورت کاملاً سه بعدی جابه جا کنند.
 • این جرثقیل‌ها به صورت تک سرعته و دو سرعته تولید می‌شوند. جرثقیل‌هایی که تناژ بار کمتری دارند، در انواع دو سرعته موجود هستند.

کاربرد‌های جرثقیل سقفی کدامند؟


مسأله‌ای که بسیار مهم است، کاربرد جرثقیل سقفی می‌باشد. بسیاری از افراد این سؤال را دارند که جرثقیل‌های سقفی بیشتر برای چه صنایعی کاربرد دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که یکی از بهترین مزایای این جرثقیل‌ها، پرکاربرد بودن آن هاست.

یعنی مهم نیست شما داراییک کارگاه یا صنعت کوچک هستیدیایک کارخانه بزرگ. زیرا در هر صورت می‌توانید از جرثقیل‌های سقفی برای جابجایی بار‌ها استفاده کنید. همان طور که قبلاً اشاره گردید، جرثقیل‌های سقفی در سقف سالن‌های سرپوشیده نصب می‌شوند. بنابراین باید در سال‌های سرپوشیده از آنان استفاده کنید.

خطوط تولید کارخانه، انبار‌ها و سوله‌های نگهداری بار‌های مختلف از مهم‌ترین کاربرد‌های جرثقیل سقفی هستند. در این مکان‌ها می‌توان با استفاده از جرثقیل‌های سقفی به راحتی بار‌های چند صد تنی را جابجا کرد. از دیگر کاربرد‌های مهم جرثقیل سقفی می‌توان به صنایع زیر اشاره کرد.

 • پتروشیمی، نفت و گاز
 • صنایع نساجی
 • کارگاه‌های تعمیر خودرو
 • خودروسازی و کشتی‌سازی
 • هوافضا و هواپیماسازی
 • ساخت قطعات پیش ساخته
 • صنایع فلزکاری و تولید وسایل حمل و نقل

انواع جرثقیل‌های سقفی

جرثقیل سقفی در دو نوع یک پل و دوپل تولید می‌شود. جرثقیلیک پل عموماً به جرثقیل سقفی کارگاهی نیز معروف است. زیرا برای صنایعی که با تناژ‌های کم سروکار دارند، کاربردی می‌باشد. پل این جرثقیل به صورت H مانند بر روی دو ریل موازی هم سوار می‌شود. بالابر جرثقیل نیز بر روی پل قرار گرفته و در امتداد آن حرکت می‌کند. جرثقیل‌هاییک پل اندازه و ابعاد کوچکتری داشته و هزینه خرید و نگهداری آن‌ها نیز کمتر است.

نوع دیگر جرثقیل سقفی، انواع دوپل آن می‌باشد. جرثقلی‌های دوپل برای صنایعی که با بار‌هایی با تناژ بالا سروکار دارند، مناسب است. در این جرثقیل‌ها، دوپل با فاصله مخصوص و به صورت موازی بر روی دو ریل موازی هم قرار می‌گیرند. در واقع پل‌ها و ریل‌ها عمود برهم هستند. بالابر در میان دوپل قرار گرفته و قادر است بار را تا ارتفاع زیادی بالا ببرد. جرثقیل‌های دو پل به دلیل ابعاد بزرگی که دارند، برای سالن‌هایی با عرض دهانه بیش از ۲۵ متر کاربردی هستند.

مزایای خرید جرثقیل سقفی برای صنایع مختلف

خرید جرثقیل سقفی و استفاده از آن با مزایای بسیاری همراه است. به همین دلیل بیشتر صاحبان صنایع ترجیح می‌دهند از این نوع جرثقیل بهره ببرند. مهم‌ترین مزایای جرثقیل‌های سقفی برای کسب وکارها عبارتند از:

 • این جرثقیل‌ها به دلیل نصب در سقف سالن فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. به همین دلیل برای محیط‌هایی با محدودیت فضا بهترین هستند.
 • جرثقیل‌های سقفی بیش از نود درصد فضای سالن‌ها را پوشش می‌دهند. به همین دلیل می‌توان بار‌ها را در تمامی نقاط سالن به راحتی جابه جا کرد.
 • سطح ایمنی این جرثقیل‌ها بسیار بالاست.
 • متریال باکیفیت جرثقیل، آن را در برابر عوامل محیطی مخرب مانند رطوبت، مواد خورنده، حرارت و… محفوظ نگه می‌دارند.
 • هزینه تعمیر و نگهداری این جرثقیل‌ها بسیار کم است. به همین دلیل مقرون به صرفه هستند.

قیمت انواع جرثقیل سقفی

قیمت جرثقیل سقفی بستگی به عواملی همچون برند جرثقیل، نوع آن، کیفیت ساخت، تناژ بار قابل حمل و… دارد.

مسأله بسیار مهمی که هنگام خرید جرثقیل سقفی مطرح می‌شود، قیمت آن است. قیمت جرثقیل سقفی به عوامل مختلفی بستگی دارد و براستی نمی‌توان قیمت ثابت و یکسانی برای انواع جرثقیل‌ها در نظر گرفت. اما با توجه به برخی از فاکتور‌های مهم می‌توان تا حدودی قیمت جرثقیل را تعیین کرد.

جرثقیل‌های سقفی دوپل قیمت بسیار بیشتری از انواع یک پل دارند. زیرا طراحی، ساخت و نصب این جرثقیل‌ها به متریال، زمان و انرژی بسیار بیشتری نیاز خواهد داشت. همچنین جرثقیل‌های بزرگی که در کارخانه‌های بزرگ نصب می‌شوند، قیمت خرید بیشتری نسبت به جرثقیل‌های کارگاهیدارند. اصولاً جرثقیل‌های کارگاهی به دلیل محدودیت در اندازه و تناژ قابل حمل دارای قیمت مناسب‌تر هستند.

در ادامه می‌خواهیم به مهم‌ترین فاکتور‌های تأثیرگذار در قیمت انواع جرثقیل سقفی بپردازیم.

تناژ بار قابل حمل

اولین و مهم‌ترین پارامتر مؤثر در قیمت جرثقیل سقفی، تناژ بار قابل حمل آن است. مسلماً هر چه قدرت جرثقیل بیشتر باشد، ظرفیت آن نیز بیشتر است. درنتیجه قیمت خرید آن نیز بالاتر می‌رود.

برند جرثقیل

از دیگر پارامتر‌های مؤثر در قیمت جرثقیل برند آن می‌باشد. معمولاً هر چه برند جرثقیل معروف‌تر و جهانی‌تر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. مثلاً برند‌های اروپایی معروف قیمت بسیار بیشتری از برند‌های چینی نوپا دارند.

کیفیت ساخت

کیفیت ساخت بستگی به کیفیت متریال به کار رفته و کیفیت اتصالات و قطعات به کار رفته در جرثقیل دارد. هر چه کیفیت ساخت جرثقیل بیشتر باشد، طول عمر و دوام آن بیشتر خواهد بود. درنتیجه قیمت فروش آن نیز بیشتر می‌شود.

ارتفاع بالابری

از مهم‌ترین عواملی که بر قیمت جرثقیل سقفی مؤثر است، ارتفاع بالابری آن می‌باشد. هر چه جرثقیل بتواند بار را تا ارتفاع بیشتری بالا ببرد، قیمت خرید آن نیز بیشتر خواهد شد. زیرا تنها جرثقیل‌های با ابعاد بزرگ و قدرت زیاد می‌توانند بار‌های سنگین را تا ارتفاع زیادی در صنایع بالا ببرند.
بنابراین نمی‌توان قیمت ثابتی برای همه جرثقیل‌ها در نظر گرفت. عموماً جرثقیل‌های دوپل قیمت بیشتری از جرثقیل‌های یک پل دارند. زیرا برای ساخت این جرثقیل‌ها به زمان، انرژی و متریال بیشتری نیاز است. همچنین برند‌های اروپایی جرثقیل سقفی قیمت بسیار بیشتر از برند‌های بلغاری و چینی دارند. بنابراین برای خرید آن‌ها باید هزینه بیشتری را صرف کنید.

بهترین برند‌های جرثقیل سقفی

شرکت‌های مختلفی سالهاست که در زمینه ارائه انواع جرثقیل سقفی برند‌های معتبر جهانی فعالیت دارند. می‌توانید باکیفیت‌ترین و قدرتمندترین انواع جرثقیل‌های کارگاهی و کارخانه‌ای را با قیمت مناسب از این شرکت ‌ها تأمین کنید.

جمع‌بندی

صنایعی پیشرفته و موفق‌اند که بتوانند در کمترین مدت زمان، بیشترین کار را انجام دهند. جرثقیل سقفی دقیقاً همان دستگاهی است که می‌تواند راندمان کار صنایع را به شدت بالا ببرد. اما خرید نوع جرثقیل نیز نکته مهم است. بنابراین سعی کنید باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین جرثقیل را مطابق با نیاز کسب و کار خود خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت جرثقیل و قطعات